ODBOR ZA PRAVOSUĐE – Boričić: Medenica tražila da zovem Katnića; Radonjić: U ponoć od mene tražila da pustim policajce

FOTO: Screenshot

Skupštinski Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu obavlja kontrolno saslušanje predstavnika Vlade i tužilaštava, povodom ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru optuženim beogradskim kriminalcima Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću. Sjednici predsjedava čelnik odbora Momo Koprivica. Belivuk i Miljković su došli u Crnu Goru početkom 2021. godine.

Na sjednicu su došli premijer Dritan Abazović i ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, te čelnik crnogorske policije Nikola Terzić, glavni specijalni tužilac (GST) Vladimir Novović, kao i postupajući tužioci u tom predmetu Vukas Radonjić i Sanja Jovićević, a i tadašnji i sadašnji rukovodioci Osnovnog državnog tužilaštva Nikola Boričić i Duško Milanović.

Tužilac Nikola Boričić kazao je da mu „je zbog ovog predmeta pukla pogibija“.

„I ja sam dobio poziv od rukovoditeljke Višeg tužilaštva (Lepa Medenica), da utičem na kolegu Radonjića da pusti policajce. Rekao sam joj da kolega Radonjić sve radi kako treba, i onda smo tako završili priču. Poslije dva minuta opet me zvala, i tražila da oduzmem predmet Radonjiću. Kazao sam da za to postoje procedure. Poslije par minuta, opet njen poziv, i zahtjev da zovem tada GST Milivoja Katnića. Rekao sam da nema potrebe, i tu smo završili. Kada je vidjela da tu nema šta više, onda je zvala kolegu Radonjića, koji me je o tome informisao“, rekao je Boričić.

On je rekao da je krajem 2021. godine najviše zbog ovog predmeta, ali i drugih, nezakonito smijenjen sa mjesta čelnika podgoričkog tužilaštva.

Boričić je rekao da je tada rečeno u hodniku „Draženu si zabio nož u leđa“.

„Pozivani su osnovni tužioci da promijene odluku za koga da glasaju, jer je većina stala uz mene. Iza svega stoje Lepa Mednica i Dražen Burić. Ako bude da sam makar jednom tužiocu govorio o glasanju, odmah podnosim ostavku. Oni su sazvali sjedicu i smijenili me, a postavili jedinog tužioca koji je htio da se toga prihvati“, rekao je Boričić.

Radonjić: Dobio sam poziv u ponoć da oslobodim policajce

Tužilac Vukas Radonjić kaže da je (sada uhapšeni) raniji državni sekretar MUP-a Rade Milošević podnio u septembru 2021. predao podgoričkom tužilaštvu prijavu protiv jedne službenice za koju je tvrdio da je sa svog kompjutera skinula zabranu ulaska.

„Ocjenom obavještenja i dokaza, izgradio sam mišljenje da su određeni policijski službenici izvršili krivična djela, i moj plan je bio da ta lica saslušam kao osumnjičene i zavisno od njihovih izjava ocijenim dalje je li to nadležnost drugog tužilaštva“, rekao je Radonjić.

On je rekao da je donio rješenje o hapšenju dvojice službenika, i tražio da ga informišu kada taj nalog sprovedu.

„Potom me je zvala koleginica, rukovoditeljka Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, oko ponoći, rekla mi je da postupam nezakonito, da treba da pustim policajce koji su uhapšeni. To sam odbio. Zvao je tadašnji vršilac dužnosti vrhovnog tužioca, istim povodom, ali je on tražio da spise predmeta dostavim SDT-u da nastave postupanje, jer je, kazao je, tamo već formiran predmet o tom događaju“, naglasio je Radonjić.

On je rekao da je predmet poslao SDT-u i da kasnije nije imao nikakve nove informacije.

„Kada sam prebačen u SDT, saznao sam da je odbačena prijava ali da je predmet opet otvoren, i nije meni dodijeljen“, rekao je Radonjić.

Na pitanje Koprivice, on je ponovio da ga je zvala rukovoditeljka Višeg tužilaštva u Podgorici, te da je tražila od njega da pusti uhapšene policajce.

„Nakon nje me je zvao vršilac dužnosti vrhovnog tužioca (Dražen Burić.prim.at)“, kazao je Radonjić, uz napomenu da je sačinio službenu zabilješku o svemu.

Abazović je kazao da se nekome očito debelo žurilo, i da s pozivima nijesu mogli da čelaju jutro nego su reagovali u ponoć.

Koprivica je rekao da je na čelu Višeg državnog tužilaštva tada bila Lepa Medenica, kao i sada, te da je očito vršila pritisak na druge tužioce i da se umiješala u slučaj.

„Ovo je šokantno saznanje“, kazao je Koprivica.

On je rekao da će Odbor za pravosuđe tražiti da od podgoričkog tužilaštva da im se dostavi službena zabilješka koju je sačinio Radonjić.

„To je važno svjedočanstvo o institucionalnim nepočinstvima“, rekao je Koprivica.

Jovićević donijela rješenje o odbacivanju krivične prijave

Tužiteljka Sanja Jovićević rekla je da je krivična prijava o ovom događaju predata u septembru 2021. godine a podgoričko tužilaštvo tražilo je mišljenje SDT-a u oktobru te godine.

„Spisi su objedinjeni sa prijavom poslanika protiv Zorana Lazovića. Prikupljena je dokumentacija, uzete izjave, dostavljen je dio spisa predmeta već fomiranom u SDT-u. Donijela sam rješenje o odbačaju prijave, uz obrazloženje da nema osnova za sumnju da su prijavljena lica izvršila krivično djelo“, rekla je Jovićević.

Pritužbu na to rješenje o odbacivanju prijave, koje je raniji državni sekretar MUP-a predao vrhovnom tužilaštvu, to tužilaštvo je odbacilo, rekla je Jovićević.

Novović: Predmet je ponovo formiran

Glavni specijalni tužilac Vladimir Novović kaže da u vrijeme kada je formiran predmet o ulasku Belivuka i Miljkovića, i kada su donijete odluke, on nije bio glavni tužilac.

„U međuvrmenu, formiran je novi predmet koji ima svoju poslovnu oznaku“, rekao je Novović.

Kako je rekao Nikola Terzić, u vrijeme kada se desio ovaj slučaj nije bio direktor policije pa neće komentarisati neke činjenice.

„Ali kada je u pitanju skidanje zabrane, to je pitanje sektora bezbjednosti koji je bio ponekad zloupotrebljavan. Danas imamo zabranu ulaska za oko 1.000 ljudi, a složićete se da možda nije jasno koji su kruterijumi korišćeni da se dođe do tih spiskova. Mi ćemo se time baviti“, rekao je Terzić.

Uprava policije će provjeriti kako su izricane mjere zabrane ulaska 

On kaže da nije bilo pravilnika za tu oblast, pa su službenici mogli sami da unose imena na listu za zabrane, iz sebi znanih razloga.

„Uredićemo da direktor policije svako rješenje (o zabrani) mora da potpiše, kao i da se ono povremeno preispituje“, rekao je Terzić.

Ministar Adžić je rekao da su rupe u zakonu postojale da bi se izbjegla odgovornost.

„Vrlo je jasno da su službenici koji su direktno mogli da skinu zabranu dobili naređenja od nadređenih da skinu zabranu ulaska za ova dva lica koja su u Crnoj Gori činila najmonstruoznija djela, za koja ne znam jesu li zapamćena u našoj državi“, rekao je Adžić.

On je rekao da je Enes Baković dobio nalog od Zorana Lazovića da „za potrebe njegov sektora“ ukine zabranu za Miljkovića i Belivuka, pozivajući se na izjavu Bakovića istražiteljima.

„Vjerujem da ćemo brzo imati i Pravilnik o zabrani ulaska definisan, da se ovakve situacije nikada više ne ponove“, podvukao je Adžić.

Kako je rekao, kada je u pitanju praksa bliske povezanosti institucija i kriminala, djelovanjem međunarodnih partnera i promijenjenog SDT-a, došlo se do napretka.

„Stalo se na kraj tome da kriminalci vrše najmonstruoznija djela a Uprava policije na to ćuti“, kazao je Adžić.

Abazović: Mislim da je slučaj jednostavan

Abazović je kazao da je ovaj slučaj izazvao veliku pažnju javnosti, posebno u kontekstu ukupne borbe protiv organizovanog kriminala i narko-kartela u Crnoj Gori.

„Nijesam tužilac, ali mislim da je slučaj jednostavan. Ukidanje zabrane moglo je da dođe samo od Uprave policije, jednog čovjeka. Na čelu Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala, tada je bio Zoran Lazović. Iznad njega je bio Veselin Veljović. Ako je Veljović tražio od njega da to skine, onda Lazović treba da to kaže. Ispod njega je bio Enes Baković. Tu su i dva lica čiji je identitet poznat koja su zabranu ukinula nakon zabrane šefova“, rekao je premijer.

Abazović kaže da Specijalno tužilaštvo nije ni saslušalo Lazovića.

„A dobro je poznato ko su Miljković i Belivuk, vidjeli smo optužbe protiv njih“, rekao je Abazović.

Koprivica je rekao da je tema sjednice kako je omogućeno dvojici „monstruoznih kriminalaca“ da uđu u Crnu Goru.

„Bez vladavine prava nema prosperiteta“, rekao je Koprivica.

Predlagano i saslušanje Katnića i Lazovića

Poslanici su na sjednici koja je održana 31. marta predlagali da se saslušaju i bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i bivši pomoćnik direktora Uprave policije Zoran Lazović, ali je predsjednik Odbora Momo Koprivica objasnio da oni više nijesu javni funkcioneri.

Ranije je rečeno da je odluku da se ukine zabrana ulaska srpskim državljanima Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću u Crnu Goru donio kolegijum Ministarstva unutrašnjih poslova. No, mnogi smatraju da pri donošenju te odluke počinjena ozbiljna zloupotreba.

Belivuk i Miljković 17. januara 2021. godine regularno su ušli u Crnu Goru, po riječima ranijeg rukovodstva SDT-a.

U Srbiji, Belivuk i Miljković se terete za najteža krivična djela, a protiv njih je optužnica podignuta i u Crnoj Gori. Terete se i za veze sa Kavačkim klanom.

pogled.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest