Одлаже се увођење ковид потврда

Министарство здравља, Клинички центар Црне Горе и Институт за јавно здравље организовали су конференцију за медије, на којој су представили тренутну епидемиолошку ситуацију у земљи, изазвану пандемијом вируса КОВИД-19.

Фото: Printscreen/Youtube

Увођење ковид потврде у јавној управи одлаже се до изјашњења Министарства правде о правном основу ове евентуалне одлуке.

„Увођење Националне дигиталне КОВИД потврде у јавној управи одлаже се до дефинитивног изјашњења Министарства правде о правном основу овакве евентуалне одлуке“, казала је министарка Боровинић Бојовић.

Тим поводом, наредне седмице ће у Министарству правде бити организован састанак на који ће бити позвани и омбудсман Синиша Бјековић и Заступница Црне Горе при Европском суду за људска права Валентина Павличић.

„Напомињем да се и на иницијативу Министарства здравља сваке седмице одржавају састанци са представницима Министарства правде, Министарства одбране, Управе за инспекцијске послове и Управе полиције“, навела је Боровинић Бојовић.

Истакла је да су од Министарства јавне управезатражили да спроведу анонимну анкету како би у догледно вријеме знали тачан обухват имунизованих у јавној управи.

„Како бисмо таргетирали оне који и даље размишљају о вакцинацији јер је план да се организује циљана имунизација оних који су заинтересовани. Јавна управа мора да буде примјер“, казала је она на конференцији.

Напоменеула је да је од укупног броја запослених у Министарству здравља који су у процесу рада до сада имунизовано око 85 одсто што је заиста, каже, похвалан резултат.

У међувремену, Министарство здравља и ИЈЗЦГ ће провјерити капацитете тестирања на корона вирус у приватним и државним лабораторијама јер се разматра могућност да се тестирање, осим за симптоматске случајеве, у државним установама наплаћује.

Националне дигиталне КОВИД потврде биће валидне шест мјесеци након друге дозе односно од оболијевања, због чега се грађани охрабрују да добоју своју трећу дозе вакцине.

Осим за улазак у Црну Гору, за боравак у унутрашњости угоститељских објеката, за присуство свим културолошким и спортским догађајима – како на отвореном и затвореном простору, Национална дигитална КОВИД потврда, је услов за улазак и у:

· Ђечије играонице (једна особа на осам метара квадратних)

· Вјерске објекте

· Теретане

· Биоскопе

· Позоришта

· Концертне хале

Забрана новогодишњих концерата, подсјећамо, донешена је раније.

„Међутим, за дане дочека Нове године, 31. децембра и 1. јануара, као и током божићних празника 24. и 25. децембра као и током 6. и 7. јануара, не важи временско ограничење рада угоститељских објеката до поноћи. Уз посједовање Националне дигиталне ЦОВИД потврде у угоститељским објектима, дозвољава се и да за столом буду више од четири особе под условом да су обезбијеђена четири метра квадратна на укупној површини по особи“, казала је Боровинић Бојовић.

„Дозвољен је рад музичких извођача и у унутрашњости угоститељских објеката и споља. За наступе у унутрашњости угоститељских објеката, сви присутни – и извођачи и запослени и гости морају имати Националну дигиталну КОВИД потврду. Приједлог је и да се повећају казне за непоштовање мјера“, навела је она.

Државни секретар Борис Марић је замолио све запослене да се вакцинишу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest