Одлука суда о враћању земље Дечанима и даље мртво слово на папиру

Епархија је апеловала на међународну заједницу да утиче да се такво понашање без преседана прекине

Епархија рашко-призренска изразила је отворено згражавање и протест поводом најновије изјаве премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија, у којој он, како се истиче, поново отворено подрива одлуку косовског* уставног суда у вези 24 хектара манастирске земље која је призната као власништво манастира Високи Дечани.

Епархија је апеловала на међународну заједницу да утиче да се такво понашање без преседана прекине.

Епархија рашко-призренска у саопштењу истиче да упорно кршење владавине права и супротстављање одлуци уставног суда у вези случаја Високи Дечани, која је донета након 15 година детаљних судских расправа уз пуни међународни мониторинг и коначно решена 2016. године, више приличи аутократијама, него друштву које се декларативно позива на владавину права и демократију.

„Политичка реторика којом се ствара етнички и верски антагонизам, још више продубљује јаз између институција косовских* Албанаца и српског народа, посебно Српске Православне Цркве, и показује да се овај простор уместо у правцу демократије и мирног суживота свих заједница креће у правцу правног безакоња и стварања етнички чисте албанске територије на којој се сви трагови српске историје, имовине и свега што је везано за српски народ, настоје брутално избрисати и поред свих законских одредби и међународних гаранција”, наведено је у саопштењу.

Епархија очекује да, будући да су одлуку уставног суда више пута подржали представници ЕУ, ОЕБС-а, УМИК-а, као и амбасадори водећих западних земаља Квинте, ће та одлука бити извршена после шест година отворене и ничим правно санкционисане опструкције и притисака на манастир Високи Дечани и да ће манастирска земља коју манастир континуирано користи бити уписана у катастар.

„Вансудско коментарисање пресуде која је пуноправна и коначно пресуђена је политички неодговорно и опасно јер црта мету на манастиру Високи Дечани, наше монаштво и УНЕСКО културну баштину и ствара простор за насиље коме је манастир већ био и раније изложен и због чега је под заштитом КФОР-а”, наводи Епархија, преноси Танјуг.

Истакнуто је да се по ко зна који пут из Приштине поручује да за Српску Православну Цркву не може да постоји право и не може да постоји пресуда која сме да се спроведе јер су тако одредили локални моћници.

Епархија указује да такав однос заснован на ароганцији и одсуству базичног поштовања права и слобода свих грађана јасно показује какав би положај Српске Православне Цркве био у систему у ком бисмо на било који начин зависила од истих тих институција.

Епархија рашко-призренска на крају саопштења наводи да остаје отворена за нормалну комуникацију са локалним институцијама, у оквирима својих правних и црквених надлежности, али да не може да дозволи да се правно насиље и уцене отвореним неспровођењем правоснажних судских одлука користе као средство у негирању права која су свуда у демократском свету неприкосновена.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest