„ОСВЈЕЖИЛО“: Ђуришић поново први ваздухопловац

ОДГОВАРАЋЕ САМО АБАЗОВИЋУ
Ђуришић ће бити задужен да премијеру и Влади предлаже рјешења за унапређење рада новог авиопревозника “ТоМонтенегро”, рјешавање односа с “Монтенегро ерлајнсом” у стечају,…

Дугогодишњи директор “Монтенегро ерлајнса” Зоран Ђуришић постао је савјетник – експерт-консултант за ваздушни саобраћај премијера Дритана Абазовића.

Према информацијама “Вијести”, Ђуришић ће бити задужен да премијеру и Влади предлаже рјешења за унапређење рада новог авиопревозника “ТоМонтенегро”, рјешавање односа с “Монтенегро ерлајнсом” у стечају, Аеродромима, цивилним ваздухопловним властима,… и за свој посао одговараће само Абазовићу, односно практично ће бити први ваздухопловац Црне Горе.

Ургентна питања су односи између нове и бивше авиокомпаније у стечају које се споре око права на лого, хангара, чланства у ИАТА,… што чини штету објема компанијама, као и именовање новог одбора директора “ТоМонтенегра” јер је садашњем требало да престане мандат још прије пола године због оставке два члана. Према информацијама “Вијести” Абазовић је тражио ургентну реакцију за сагладавање стања у “ТоМонтенегро” и стабилизацију пословања, а предлог је да се изабере нови одбор директора од домаћих стручњака из ваздухопловства који имају знање и искуство да допринесу развоју нове авио компаније.

Ђуришић је докторирао на Машинском факултету прије 25 година, а на тему вјештачке интелигенције. Школску 1989/1990. годину провео је на постдипломским студијама Машинског факултета у Финској, у једној од најпознатијих лабораторија за вјештачку интелигенцију у Европи. Објавио је 25 научно-истраживачких радова у земљи и иностранству.

Оснивач је првог црногорског националног авио превозника “Монтенегро ерлајнса”, којим је руководио скоро 20 година до када га је у јуну 2013. смјенила тадашња Влада Мила Ђукановића. МА је успјешно пословао од првог лета 1997. године до економске кризе изазване рецесијом 2008. године, у којој је банкротирао и престао да ради велики број авиопревозника, а сви су пословали с огромним губицима. За вријеме његове управе компанија није примала државну помоћ, више пута проглашавана је најбољом компанијом у региону и најстабилнијом те или сличне величине у Југоисточној Европи.

Држава је приликом оснивања купила два авиона фокер “Ф100”, а МА је касније из својих средстава купио још три таква авиона, а од 2008. до 2010. својим новцем и на лизинг купљења су још три “ембраера 195”, а за четврти је био склопљен уговор о куповини на финансијски лизинг.

Након Ђуришића управу МА преузима Далиборка Пејовић и према званичним пословним извјештајима од тада почиње потпуни крах националне авио компаније. Компанија је од 2013. до 2020. године добила државну помоћ од 93 милиона еура, да би, према посљедњем финансијском извјештају, на крају 2019. године имала акумулиране губитке од 97 милиона еура, краткорочне и дугорочне обавезе од 104 милиона еура, а капитал компаније је био негативан и вриједио је минус 59 милиона еура.

МА је 2013. године имао осам својих авиона, да би 2020. имала “један и по авион”. Управа Далиборке Пејовић је против Ђуришића поднијела више кривичних пријава, а све су одбачене након десет година истрага.

Агенција за заштиту конкуренције је у септембру 2020. забранила даљу државну помоћ компанији, и навела да је претходна била незаконита. Тадашња Влада Здравка Кривокапића је крајем децембра констатовала да више не може давати државну помоћ авио компанији, а дан након тога управа “Монтенегро ерлајнса” прекида с летовима. Стечај је уведен у априлу прошле године и још траје, а повјериоцима и радницима није уплаћен ни један еуро дуга. У притвору су и стечајни судија у овом случају Блажо Јованић и стечајни управник Саша Зејак због оптужби да су чланови криминалне групе, која је у више стечаних поступака злоупотребљавала службени положај.

Стечајна управа МА је тужила “ТоМонтенегро” због употребе новог лога који је сличан њиховом и онемогућавала чланство у ИАТА, што отежава пословање нове компаније.

”ТоМонтенегро” је основан у фебруару прошле године, док је прве комерцијалне летове имао четири мјесеца касније, 10. јуна. Основала га је Влада с капиталом и државним улогом од 30 милиона еура. Компанија је лани остварила губитак од 4,9 милиона еура. У свом власништву има два авиона, док је трећи изнајмљен.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest