Пејовић блефира или пркоси Влади

СКАНДАЛОЗНО ПОНАШАЊЕ ВЛАСНИКА УНИПРОМА КОЈИ ЈЕ ОДЛУЧИО ДА ЗАТВОРИ КАП
Пејовић блефира или пркоси Влади
Према информацијама “Вијести” јуче је заиста постојао налог правној служби да почне да пише отказе за 600 радника, али је мало вјероватно да ће доћи до тога. Пејовић истакао да садашња власт наноси штету кредибилитету Унипрома и да жели да уништи КАП


Тешке ријечи размијењене на сједници Комисије за праћење и контролу приватизације: Пејовић, Фото: Лука Зековић

Да ли ће Комбинат алуминијума отпустити 600 радника и престати да ради или је његов власник Веселин Пејовић јуче блефирао када је то најавио са сједнице Комисије за праћење и контролу поступка приватизације, биће познато данас.

Према информацијама “Вијести”, јуче је заиста постојао налог правној служби да почне да пише отказе, али је мало вјероватно да ће доћи до тога.

Гашење производње у КАП-у може да се деси на два начина. Први је искључењем струје што би довело го хлађења алуминијума у ћелијама и причинило огромну материјалну штету, а ново покретање производње коштало би десетине милиона еура. Други начин је постепено планско гашење ћелија уз изливање алиминијума, то би трајало двадесетак дана, али би поновно покретање производње било јефтиније. Да би спровели другу варијанту менаџменту би била потребна подршка запослених, који нијесу спремни да у томе учествују, док је прва варијанта потенцијално опасна због могућих хаварија.

Пејовић је гашење најавио јуче на сједници Комисије на којој се наставила расправа о положају радника у КАП-у који је у стечају од јула 2013. године, а радници од тада немају право на годишњи одмор, бенефицирани радни стаж нити систематске љекарске прегледе. Радници су до прошле године добијали шест плаћених дана годишње, а затим 12 дана, док им је најављено да ће од ове године ићи на систематске прегледе. Комбинатом је у првој години стечаја управљао државни Монтенегро бонус, а посљедњих шест и по година “Унипром” бизнисмена Веселина Пејовића. “Унипром” је купио имовину КАП-а из стечајне масе, али због тога што Држава није ријешила имовинске спорове, стечајни поступак и даље траје.

Посланици нове скупштинске већине, како је најављено “Вијестима”, предложиће измјене Закона о стечају којим ће се повећати и прецизирати права радника у компанијама током стечајног поступка.

Сједницу са овим дневним редом заказао је предсједник Комсије Максим Вучинић, Радничка партија, након што му се обратио радник Мирослав Јововић који је на Нову годину добио отказ, због тога што је како тврди, покренуо питање права на годишњи одмор.

Првих сат и по сједнице прошло је у расправи да ли је Комисија надлежна за ову тему. Представници ДПС-а, у чему је предњачио посланик Петар Ивановић, су тврдили да Комисија није надлежна, јер КАП није приватизован већ му је имовина продата кроз стечај. Представници нове власти су тврдили супротно критикујући бившу власт за стање у КАП-у, док су Пејовића називали “ДПС тајкуном”. Након краће паузе и консултација посланици су се вратили у салу и сви гласали за дневни ред.

Адвокат Унипрома Зоран Вукчевић је такође тврдио да Комисија није надлежна, као и да у стечају нема радничких права јер је циљ намирење повјерилаца. Пејовић је читајући написани говор казао да садашња власт наноси штету кредибилитету Унипрома и да жели да уништи КАП. Навео је да 40 година гради своју компанију, да је од уласка у КАП средином 2014. године за инвестиције, исплате зарада и пореза и доприноса, плаћања рачуна за струју, услуге Луци Бар, Монтекаргу и другим партнерским фирмама потрошен 361 милион еура.

“Значи, ви ћете спасити раднике из чељусти Унипрома, ја ћу имати личну и корпоративну штету, али ћемо вам господо, изгледа једино могућим путем, ставити до знања да се са Унипромом нико и никада неће поигравати, па и ни ви. То нећу да дозволим јер сам га крварим радом стварао”, рекао је Пејовић. Након тога је са адвокатом Вукчевићем напустио сједницу уз размјену тешких ријечи са предсједником комисије. Вучинић га је назвао тајкуном ДПС-а, а његово излагање каубојским. Пејовић је рекао Вучинићу да је тек изашао из пелена.

Петар Ивановић (ДПС) се више пута процедурално јављао за ријеч, што је Вучинић окаратерисао као опструкцију јер гости не могу доћи на ред да кажу свој став. Ивановић је казао да има право да говори и да га неће ућуткати.

Након што се процедурално јавио да каже да се не може нападати тужилаштво, Марко Милачић (ПЦГ) му је одговорио: “Знамо што браниш тужилаштво, ја сам се тамо дуже задржао због објава на фејсбуку него ти за то што си радио”. Ивановић је након тих коментара убрзо напустио сједницу, док су остали представници ДПС-а остали.

Предсједник СНП-а Владимир Јоковић је рекао да не може да схвати излагање Пејовића, те да нико не може да повјерује у то да држава жели да уништи КАП, као и да сви у изјавама требају имати мјеру.

“Ако је све по закону онда није фер да неко ради осам година без права на годишњи одмор, али је све узалуд ако се сјутра угаси”, казао је Јоковић.

Богдан Фатић (ДПС) је навео да се треба наћи рјешење да се задрже радници и да имају своја права, али и да се сачува компанија. Предраг Секулић (ДПС) је казао да је речено много тешких ријечи као и да се рјешење за радничка права могло наћи кроз измјене закона и на мирнији начин.

Генци Ниманбегу (Форца) је казао да је рјешење у мирном дијалогу свих страна, а од предсједника Комисије је затражио да свима посланицима пошаље предлог закључка о данашњој расправи како би се накнадно изјаснили, што је и договорено.

Радници раније тражили веће плате, а мање слободних дана
Јовић је казао да је незаконито добио отказ, као и да нијесу два или три радника тражили годишње одморе већ да има списак са 280 радника који то траже. Он је казао и да је четири и по године радио по уговору о услугама без уплаћивања стажа.

Главни директор КАП-а Небојша Дожић казао је да је Јовић добио отказ на предлог свог претпостављеног због систематизације у тој радној јединици. Казао је да су када је Унипром ушао у КАП имали разговоре са радницима и пословођама и да је тада постигнут договор да буде мање слободних дана, а да се повећају зараде.

“Просјечна зарада је повећана са тадашњих 470 на 800 еура. Сада имамо свега десетак радника који имају плате мање од 400 еура, у којим то другим фирмама постоји. Мени би најлакше било да запослим још радника и да сви имају годишње одморе, али би онда плате било знатно мање”, казао је Дожић. Веселин Перишић је казао да према садашњем закону о стечају радници немају право на годишњи одмор, али да нема ништа против да се закон измијени. Драган Бојовић (ДФ) је казао да је годишњи одмор загарантован Уставом. Сандра Обрадовић предсједница једног од синдиката КАП-а рекла је да бенефицирани радни стаж није плаћен, те да им је забрањено синдикално дјеловање, а да је једино право које имају је право на зараду.

Дожић је казао да Унипрому не одговара стечај, те да је стечај највише штете нанио управо тој фирми, а не користи, како многи мисле.

“Унипром није имао зараду већ је све инвестирао, отворене су двије нове фабрике у КАП-у са 50 милиона. Сада када је коначно цијена алуминијума на берзи порасла, ми говоримо о гашењу компаније”, казао је Дожић.

Кековић: Пејовић показао немоћ
Генерални секретар Уније слободних синдиката Срђа Кековић казао је да је “згранут изјавом Пејовића”, и да ће данас имати посебно саопштење за јавност.

“Згранути смо изјавом власника КАП-а да ће, као одговор на расправу отворену пред надлежном скупштинском комисијом, прекинути радни однос за 600 запослених у КАП-у. Доживљавамо то као израз немоћи у недостатку аргумената за оправдање вишегодишњег обесправљивања радних и синдикалних права радника КАП-а. КАП је исувише важан субјект у привреди Црне Горе да би држава дозволила било којем појединцу да се игра са његовом судбином”, казао је Кековић.

Влада плаћа КАП-у за дио пореза и доприноса
Зденка Поповић из Декократа јуче је казала да је Перишић у одговору на питања њеног колеге Данила Шарановића, између осталог, казао да је “Влада дала сагласност да се порези и доприноси за радно ангажовање у КАП-у у стечају рачунају по Уредби о субвенцијама за запошљавање одређених категорија незапослених лица”. Ова уредба усвојена је у јулу 2013. године, када је и КАП отишао у стечај.

Поповић је казала да према овој уредби већину пореза и доприноса на зараде не плаћа КАП ни Унипром, већ Влада кроз субвенције.

Перишић је казао да дио доприноса уплаћује Влада, али да је то мање од користи коју добија од КАП-а.

Поповић је указала и да се помиње 600 радника у КАП-у, а да је Пејовић у интервјуу из јануара ове године казао да их има 468.

“Према подацима које смо добили из Пореске управе, радника за које се плаћају порези и доприноси има 389”, навела је Поповић.

Перишић је казао и да има радника по уговору о услугама.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest