“Српски телеграф”: Брано и Дака управљали ФК “Сутјеском”, уносни послови од продаје фудбалера!


Гдје год се окрећу милиони ту Брано има неки интерес, правило је које деценијама важи у Црној Гори, али и ван граница те земље. Да је то истина, потврђују и наводи из досијеа балканског дона Брана Мићуновића, који су годинама склапали оперативци црногорске службе, а ексклузивно га објављује Српски телеграф.

Брано је најдиректније био умијешан у фудбал преко ФК Сутјеска. Он је, наиме, заједно са Миодрагом Давидовићем Даком годинама управљао никшићким клубом. Једно вријеме, директор клуба био је његов рођени брат Божо, иначе пензионисани официр ЈНА. Како стоји у извјештају, штићеник балканског дона био је познати фудбалер Мирко Вучинић, који је поникао управо у Сутјесци:

– Расположива сазнања указују да је Мићуновић у претходном периоду у више наврата посредовао приликом реализације трансфера црногорских фудбалера. Именовани је зарадио вишемилионске износе од продаје фудбалера, а као један од највећих аранжмана истиче се трансфер његовог штићеника, касније првотимца италијанског ФК Рома Мирка Вучинића, који је 2001. из ФК Сутјеска прешао у ФК Леће.

Избор селектора

Опширно се пише и о сарадњи Мићуновића са Дејаном Савићевићем.

– И поред тога што је до сада више пута јавно негирао умијешаност у организовање фудбалских трансфера Мићуновићев присан однос са појединим водећим фудбалским функционерима указује да је активно утицао на фудбалске прилике у Србији и Црној Гори. У том контексту, значајан је податак о његовим контактима с предсједником Фудбалског савеза Црне Горе Дејаном Савићевићем, с којим се договарао око ангажовања Светозара Шапурића, у то вријеме тренера ФК Аполон са Кипра, за селектора црногорске фудбалске репрезентације. Иначе, интересантан је податак о Мићуновићевој блиској вези са Шапурићем, с којим је почетком јуна 2008. настојао да постигне договор о реализацији профитабилног посла у вези са ангажманом перспективног фудбалера Дарка Караџића из Никшића – наводи се у документу црногорске службе, у којем још стоји:

– С тим у вези, располаже се сазнањима да је Мићуновић планирао да откупи Караџићев фудбалски уговор за 60.000-70.000 евра да би убудуће, заједно са Шапурићем, утицао на ток његове фудбалске каријере.

Милиони од продаје играча, највише зарадио на свом штићенику Мирку Вучинићу

Црногорски оперативци у извјештају помињу и причу која се својевремено ширила у, како наводе, српским фудбалским круговима о нередима на утакмици репрезентације Србије у Ђенови 2010. Иако истичу да нема непосредних доказа о Мићуновићевој умијешаности у тај инцидент, позивају се на добро упућене изворе из Србије.

– Извори тврде да је Брано Мићуновић, заједно са Ратком Буторовићем и још једним сарадником, чији идентитет није познат, био један од организатора нереда у италијанском граду Ђенови, током одржавања међународне фудбалске утакмице између репрезентација Србије и Италије, на тај начин што је пружао логистичку подршку Дејану Стојановићу званом Кека, који је означен као главни финансијер поменутих активности, наводно, реализованих у намјери да се дискредитује тадашњи предсједник ФС Србије Томислав Караџић – пише у документу црногорске службе.

Поставио свог човјека на чело ФС Београда

У извјештају се наводи и да је у неколико наврата Мићуновић кадрирао по различитим спортским савезима и организацијама у Србији.

– Расположива сазнања указују да је Мићуновић извршио утицај на дешавања у српском фудбалу, односно на исход избора за руководеће функције у ФС Србије, а свог човјека поставио је и на место предсједника ФС Београда, што му је из одређених разлога било посебно важно, па је преко оданих људи активно радио да за тај избор добије подршку београдских клубова – стоји у документу.

Не наводи се, међутим, на који се период ово односи. Из контекста се ипак може закључити да се ради о времену између 2000. и 2010.

Привођење 50 људи

Овај лист подсјећа, послеиј неколико немилих сцена на улицама Ђенове, српски навијачи су око 19 часова напали аутобус који је превозио репрезентативце ка стадиону, упали у њега и покушали директан напад на голмана Владимира Стојковића, који су осујетили остали чланови државног тима. По доласку на стадион дивљање се наставило, а хулиганима је доста помогла веома млака контрола италијанске полиције и редара.

Никад није осуђен за неко теже дјело

Све што Српски телеграф објављује у овом серијалу налази се у извјештају црногорске службе. Оно што се у њему наводи на нивоу је оперативних сазнања. Мићуновић, међутим, никада није правоснажно осуђен у Црној Гори за неко теже кривично дјело.

Није се то десило чак ни када је оптужен да је пред већим бројем свједока испред Клиничког центра у Подгорици 2000. хицима из пиштоља усмртио Радована Ковачевића, који је претходно рањен и довезен у Подгорицу да му се укаже помоћ. Нјему је суђено под оптужбом да је починио убиство, али је правоснажно ослобођен услијед недостатка доказа.

Међу готово 2.000 српских навијача издвојила се група која је од самог почетка имала јасан циљ да покуша прекид утакмице. Они су пиротехником засули терен, покушали да прескоче жицу и пробију ограду. Због тога је почетак меча одложен за више од пола сата. Када је утакмица коначно почела, у терен су улетеле нове бакље, послије чега су шкотски судија и делегат из Грузије прекинули меч. Нереди су настављени и после утакмице, укључујући и сукоб карабињера са хулиганима на аутобуском паркингу током ноћи. Приведено је укупно 50 особа.

(Српски телеграф)

Borba

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest