Перуничић током предизборне кампање за парламентарне изборе наводно појачао незаконито ухођење


Смијењени директор Агенције за националну безбједност (АНБ) Дејан Перуничић у прошлогодишњој предизборној кампањи појачао је незаконито ухођење и фотографисање појединих новинара, тада опозиционих политичара и свештеника Митрополије црногорско-приморске.

То је “Вијестима” казао саговорник укључен у истрагу Специјалног државног тужилаштва (СДТ) против Перуничића и његовог тада подређеног Срђе Павићевића.

Поједини новинари, представници актуелне владајуће већине и покојни митрополит Амфилохије Радовић незаконито су праћени и фотографисани од јануара прошле године до 30. августа када су окончани парламентарни избори.

“Докази који нијесу унуштени, а међу којима је и фото-документација, показују да су од јануара до почетка предизборне кампање поједини новинари, политичари и свештенство били под лупом, али тада није праћен њихов сваки корак. Перуничић је ухођење појачао са почетком предизборне кампање. Тада је свакодневно надзирано њихово кретање, састанци и контакти са другим особама из јавног живота, доминантно политичарима и свештенством. Након тајног, незаконитог праћења, агенти су правили службене забиљешке у којима су писали нагађања. На примјер, ако је фотографисан међусобни, или састанак праћених са неким, они су писали због чега су се састали, што су планирали итд. То нијесу могли знати, као што нијесу ни са ким се неко састао у згради у коју је ушао, храм, канцеларију”, казао је саговорник из истраге.

На конференцији за новинаре СДТ-а, одржаној крајем фебруара, саопштено је да је АНБ, мимо прописа, прислушкивао већину тада опозиционих лидера, поједине новинаре и митрополита Амфилохија, али и да су за то осумњичени Перуничић и тадашњи шеф тајне пратње у тој институцији Срђа Павићевић.

На терет им се ставља да су починили кривично дјело – злоупотреба службеног положаја у продуженом трајању, за шта су и оптужени.

Према незваничним, али из више извора потврђеним информацијама, на списку за праћење били су и актуелни премијер Здравко Кривокапић, садашњи предсједник Скупштине Алекса Бечић, лидери Демократског фронта Андрија Мандић и Милан Кнежевић, шеф њиховог посланичког клуба Славен Радуновић, градоначелник Будве Марко Бато Царевић, посланик Мило Божовић (ДФ), челници Уједињене Црне Горе и Социјалистичке народне партије Горан Даниловић и Владимир Јоковић, функционер Демократа Борис Богдановић, као и новинари Невенка Бошковић Ћировић и Петар Комненић.

Шеф Специјалног полицијског одјељења Драган Радоњић тада је објаснио да је тај предмет формиран након што је в. д. директора АНБ Дејан Вукшић поднио кривичну пријаву због утврђених незаконитости.

Грађани су прислушкивани од јануара до септембра 2020. године.

На изборима 30. августа прошле године, Демократска партија социјалиста изгубила је власт након три деценије.

Радоњић је констатовао да постоји сумња да су службеници АНБ-а добијали налоге да изврше праћење и осматрање наведених грађана, уз коришћење техничких средстава за фотодокументовање – на подручју општина Подгорица, Будва и Цетиње, без законски издатог писаног налога…

Објаснио је да је Павићевић поступао по налозима Перуничића и усмено наређивао подређенима “да изврше праћење и осматрање именованих”, што су службеници АНБ-а и урадили.

Иако је СДТ предмет формирао тек након смјене власти, полиција је још у јуну прошле године добијала пријаве праћених.

Шеф посланичког клуба Демократа Борис Богдановић тада је пријавио да га непознате особе у стопу прате, али из полиције и тужилаштва у томе нису видјели ништа сумњиво.

Тадашњем директору Управе полиције Веселину Вељовићу он је послао обавјештење – пријаву – да је у претходна три дана примијетио да га неке особе у стопу прате.

“Чини се то из аута без регистарских ознака, чија су сва стакла, укључујући и вјетробранско, потпуно затамњена, тако да се не може видјети ни ко је, ни колико је лица у ауту”, наводи се у пријави у коју су “Вијести” имале увид. Уз пријаву, Богдановић је доставио и фотографије аутомобила који се у то вријеме константно “појављује” на паркингу кад и он, испред зграде у којој тада опозициони политичар живи.

Вељовић му је у августу одговорио да је са садржајем пријаве упознат надлежни државни тужилац у Основном државном тужилаштву у Подгорици: “Који се изјаснио да у овом случају нема елемената, као ни доказа за квалификацију дјела чије се гоњење преузима по службеној дужности”.
Предмет у рукама суткиње Драгице Вуковић

Уколико се у судници докаже да су Перуничић и Павићевић незаконито снимали и пратили више особа, пријети им до пет година затвора.

Крајем марта СДТ је против њих двојице Вишем суду у Подгорици доставило оптужни предлог који је додијељен суткињи појединцу Драгици Вуковић. Портпаролка Вишег суда, Аида Музуровић, тада је објаснила да оптужни предлог не пролази класичну контролу оптужнице, већ судија појединац сам обавља одређену контролу тужилачког акта.

Такође, у тим случајевима не суди вијеће, већ судија појединац.

Оно што се разликује од оптужнице, јесте да се оптужни предлог подиже за дјела гдје је прописана казна затвора до пет година или новчана казна.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest