План ЕК: 210 милијарди еура за окончање зависности Европе од руских фосилних горива до 2027.

Руска инвазија на Украјину подстакла је Европску унију да преиспита енергетску политику с обзиром на то да је Москва главни европски снабдјевач гасом и повећала страховања у погледу поремећаја у снабдијевању

Европска комисија (ЕК) у сриједу је објавила план од 210 милијарди еура за окончање зависности Европе од руских фосилних горива до 2027. године и бржи прелазак на зелену енергију.

Руска инвазија на Украјину подстакла је Европску унију да преиспита енергетску политику с обзиром на то да је Москва главни европски снабдјевач гасом и повећала страховања у погледу поремећаја у снабдијевању.

Русија испоручује 40 одсто залиха гаса у ЕУ и 27 процената нафте.

Да би окончао зависност од тих енергената, Брисел предлаже план од три дијела – пребацивање на увоз веће количине гаса који није из Русије, бржа транзиција на обновљиве изворе енергије и већа уштеда енергије.

Мјере обухватају комбинацију закона Европске уније, необавезујуће планове и препоруке чланицама, које су углавном саме задужене за своје енергетске политике.

Брисел очекује да ће укупно бити потребно да се до 2027. године уложи додатних 210 милијарди еура и 300 милијарди до 2030. године, уз инвестиције које су потребне да се испуне климатски циљеви.

Инвестиције би на крају довеле до смањења европског рачуна за увоз фосилних горива.

„План ‘RePowerEU’ ће нам помоћи да уштедимо више енергије, фазно укинемо фосилна горива и, што је најважније, да се подстакну инвестиције на новом нивоу“, рекла је предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

Инвестиције између осталог обухватају 86 милијарди еура за обновљиве изворе енергије, 29 милијарди за електро-мрежу и 56 милијарди за уштеду енергије.

Комисија је саопштила да ће бити потребна и одређена улагања у инфаструктуру за фосилна горива – десет милијарди еура за пројекте за гас и течни гас и до двије милијарде за нафту.

Брисел жели да се мјере финансирају из ЕУ фондова за опоравак од ковида 19, у којем је више од 200 милијарди еура неискоришћених зајмова.

Комисија предлаже и већи правно обавезујући циљ да се до 2030. године из обновљивих извора добија 45 одсто енергије, умјесто до сада предложених 40 процената. Потрошња енергије би се такође смањила за 13 одсто до 2030, уместо предложених девет процената.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest