По предлогу школа нових 120 в.д. директора

Министарство просвјете, науке, културе и спорта саопштило је да је 120 школа поднијело предлоге за в.д. директора школа. Предлози се још увијек разматрају а из Министарства најављују да ће до 12. јула бити изабрани в.д. директори свих образовних установа. Сви директори школа и школски одбори биће смијењени Новим Општим законом о образовању и васпитању је прописано да буду смијењени у року од мјесец дана. Један број установа је већ измијенио правилнике о систематизацији и Статут како би били изабрани нови чланови Школског одбора и спроведен конкурс.

“Нови в.д. директора ће бити изабрани у предвиђеном законском року. Министарство просвјете, науке, културе и спорта је добило предлоге школа, до сада се изјаснило њих око 120 и њихови предлози су узети у разматрање”, истичу из Министарства просвјете.

У јуну је омогућено наставничким вијећима да предложе вршиоце дужности, јер су, објашњено је , жељели да чују мишљење наставника, уколико они желе да га искажу.

Предсједник Градског одбора Синдиката просвјете Подгорица Слободан Савовић истиче да се изјашњавање наставничког вијећа у претходном поступку, прије конкурса, не може третирати као препорука за директоре, нити оцјена њиховог рада.

“Ако се то тако узме, онда је то злоупотреба закона и прије његове примјене. Огроман број колектива се није изјашњавао у Подгорици, већ је поступио по препорукама Градског одбора. Значи ли то да су они незадовољни директорима? Не значи, нити су колеге по закону позване да дају мишљење о директорима. То је посао других институција. Мишљење наставничких вијећа се даје тек по објављеном конкурсу о пријављеним кандидатима. Ово је унијело конфузију међу колегама и понегдје и подјеле у колективима. Наша је препорука и даље иста ставимо мораторијум на ове измјене Општег закона о образовању и дођимо консензусом у јавној расправи до критеријума и протокола избора директора које ћемо имплементирати у законско рјешење. То и једино то, може бити добар почетак деполитизације просвјете”, истиче Савовић.

Овакве одлуке, сматра он, поново враћају школе под контролу политичких снага.

“Овако остаје сумња да су политичке партије, не питајући ни Министарство, ни Синдикат за мишљење, оградиле своје феуде, то јест, школе и то је крај. Посљедице могу бити вишеструке, додатне подјеле и појачана политизација у школама. Немање критеријума за било какво запошљавање, доводи као и до сад што је био случај, до паушалних оцјена и планова развоја установа. Такође, посљедица ће сигурно бити и то да може доћи до парализе школског система у најосетљивијем тренутку пред почетак нове школске године. Када ви у једном конзервативном систему, који је још уз то и централизован и у коме сте развили систем субординације, то јест преношење одлука по нивоима, ако у таквом систему одједном склоните толики број руководећих људи, онда ће систем одједном стати. Због тога још једном хајде прво критеријуме и протоколе на онда конкурс”, каже Савовић.

Потпредјседница Синдиката просвјете Станка Вукчевић поручује да се директори не могу смјењивати без чињеница и утврђених пропуста.

“Дужности се не могу разријешити, не само директори, него било која друга лица с посебним овлашћењима и одговорностима, на основу рекла-казала, анонимних и непровјерених пријава или административних ненамјерних пропуста. Морају се имати чисти докази да би се да би се сјутра избјегли судски процеси и, сигурна сам, огромни судски трошкови. И да је све у складу са законом, ако именују в.д. директоре, тим људима треба одрадити уговоре о раду, претходне разријешити и распоредити зависно од њихових права по закону или донијети одлуку да је технолошки вишак, итд. Ко ће то да одради, и наше колеге секретари и рачуновође имају право на заслужени годишњи одмор”, каже Вукчевић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest