Подршка формирању одбора за убиство Јовановића, „Можуру“ и „Пандору“

Анкетни одбори су потребни црногорском парламенту и важан су институт али не могу да замијене тужилаштво и судове, који имају кључну улогу у борби против организованог криминала и корупције, поручили су представници парламентарних субјеката у емисији „Округли сто – Парламент у студију“ вечерас на Парламентарном каналу Јавног сервиса. Гости су Маја Вукићевић (ДФ), Драган Краповић (Демократска Црна Гора), Иван Митровић (ДПС), Владимир Добричанин (Уједињена Црна Гора) и Максим Вучинић (Радничка партија).

„Мора се јаче против корупције“ (фото: ТВЦГ)
Митровић је рекао да није било превише анкетних одбора, те да је посебно у прошлом сазиву парламента бојкот опозиције био отежавајућа околност. Свеукупно гледано, навео је, овај институт није одговорио ономе што је била његова основна сврха, то јест, није коришћењ у довољној мјери.

„Не мислим да је то одговорност ДПС, нећу бити малиционизан, ни других странака, већ објективних политичких околности“, подвукао је Митровић.

Он је рекао како политичка позиција, а што је знак њене немоћи, жели да држи актуелном тезу да је ДПС криминална организација.

„За ових годину и по дана показало се да је та теза бесмислена“, казао је Митровић.

Добричанин је рекао да бољих резултата није ни могло бити, јер је било јасно да ранија партија на власти није ни могла да уради нешто што би ишло против њених лидера.

„У вези кључних ствари немамо резултате, говорим о убиствима и шверцу наркотика у првом реду. Хапсимо возаче и шпедитере, главни актери нијесу процесуирани, нијесу пред судовима“, казао је Добричанин.

Како каже, није се ни могло рачунати да ће тужилац какав је Миливоје Катнић урадити нешто што би било супротно интересу врха ДПС-а.

„Једва чекам да се усвоји закон о поријеклу имовине, да видимо чији су милионски локали, станови, зграде, аутомобили и сатови. Институције морају да профункционишу“, казао је Добричанин.

Вукићевић је рекла да је Европска комисија критиковала Црну Гору што није расвијетлила афере „Телеком“ и „Снимак“. Она је навела да је тим стварима требало да се бави тужилаштво, али оно очито није имало спремности да се бави тим питањима.

„Ми смо осмислили измјене закона које би водиле ка томе да се ојача парламентарна истрага, да се омогући да све странке буду заступљене сходно снази у парламенту и да је обавезно одазвати се на позив одбора“, подвукла је Вукићевић.

Она је навела како очекује да нови тужиоци отворе све афере, посебно оне који су већ дуже у фокусу јавности, и да Црна Гора сазна истину.

„Парламент има одређену одговорност јер промјене у Тужилачком савјету нијесу се десиле одмах након конституисања новог сазива, али ипак су се десиле“, казала је Вукићевић.

Посланик Радничке партије Максим Вучинић рекао је да закључи и препоруке скупштинских радних тијела морају да буду најозбиљније схваћени од извршне власти.

„У ранијим сазивима, нажалост, то често није био случај“, рекао је Вучинић.

Краповић је рекао да се најмоћнији вид парламентарног надзора спроводи кроз парламентарне истраге, те да у посљедњој деценији није било опипљивијих резултата и рјешења, имајући у виду паритет када је у питању заступљеност власти и опозиције у одборима.

„У Црној Гори је, док је претходна власт имала конце моћи, постојао хибридни режим, о чему говоре и међународни извјештаји. Сада се ситуација промијенила, мада у ових годину дана нијесмо имали ниједан анкетни одбор, а можда је било прилке“, рекао је Краповић.

Митровић је рекао да није сагласан да тужилаштво није имало резултате, те да је управо хапшење бившег потпредсједника ДПС Светозара Маровића доказ да тужилаштво јесте радило свој посао.

„Мислим да се тој теми од представника странака које су раније биле у опозицији олако приступа“, казао је Митровић.

Вучинич је узвратио тврдњом да је ДПС мисллио да преко Светозара Маровића ријеши све проблеме, да он буде неко ко ће да плати за све.

„Али то није довољно, у ДПС и даље има пуно људи који су одговорни за много тога“, казао је Вучинић.

Добричанин је рекао да га је Агенција за спречавање корупције казнила јер није пријавио гаражно мјесто а један посланик је кажњен јер није пријавио каросерију аутомобила старог три деценије.

„С друге стране, агенција не кажњава функционере који гомилају милионе и чија дјеца путују широм свијета, отварају ресторане и плаћају енормне рачуне“, рекао је Добричанин.

Вукићевић је казала да је шеф црногорске дипломатије Ђорђе Радуловић у праву у вези тврдње да је шеф државе Мило Ђукановић оснивајући фирму која је поменута у афери „Пандора“ злоупотријебио дипломатски пасош.

„Он тада није био на државној функцији. Морамо добити одговор чему су служиле компаније које је основао Ђукановић“, казала је Вукићевић.

Она је навела да нико нема амбицију да буде судија и тужилац, јер улога парламента се зна, али, како је истакла, посланици могу помоћи да се открије истина о овом случају.

Вучинич је рекао да грађани Црне Горе желе правду.

„Анкетни одбори могу помоћи да то добијемо“, казао је посланик Радничке партије, истичући да би одговорно државно тужилаштво морало да то танчина раскринка све методологије распродаје и крчмљења државног богатства.

Краповић је рекао да се Ђукановић више пута појављивао са сатовима који су вриједни стотине хиљада еура, а Агенција за спречавање корупције није адекватно провјерила поријекло имовине.

„Као посланици, имамо обавезу да отварамо те теме“, навео је Краповић.

Митровић је рекао да је вјеровао како је прича о оптужбама на рачун Ђукановића испричана до 30. августа, али очито то није случај.

„Имали су прилику да доказују кроз институције у ових годину и по дана, није се десило и то јасно говори о свему. Изабрано је ново тужилаштво и оно треба да ради свој посао“, рекао је Митровић.

Везано за три конкретна предлога, да се формирају анкетни одбори за „Пандору“, „Можуру“ и убиство уредника „Дана“ Душка Јовановића, Митровић је рекао да ће се као странка изјаснити о томе када дође вријеме за то.

„Али никако не треба да преузимамо улогу тужиоца“, навео је Митровић.

Добричанин је казао да су анкетни одбори за сва три поменута случаја неопходни.

„Имамо ту и случај убиства полицијског инспектора Славољуба Шћекића, који је у својим рукама имао важнне предмете,. Тужилаштво је у претходном периоду сасвим подбацило“, рекао је Добричанин.

Вукићевић је рекла да се мора довести до краја истрага о убиству Јовановића, истичући да је то дуг према јавности и његовој породици.

„Такође и за случај полицијског инспектора Шћекића. Истина мора да угледа свјетлост дана“, навела је Вукићевић.

Вучинић је рекао да подржава сва три предлога али и посебно значајно питање приватизације хотела „Авала“ у Будви.

„Посебно због информација да су и друга државна предузећа оштећена због те приватизације“, рекао је Вучинић.

Краповић је рекао да Демократе подржавају оснивање одбора за убиство Јовановића, „Можуру“ и „Пандору“. Он је указао да је важно открити и пуну истину о убиству полицијског инспектора Шћекића.

„Вријеме је да се сазна истина“, рекао је Краповић.

RTCG

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest