Полицајци први пут у историји протестовали пред Владом

Policija

Полицајци су сатјерани уза зид и дошли су у позицију да своја права траже на улици, поручено је данас са протестног скупа полицијских службеника пред зградом Владе, а Миодраг Бегић, командир станице за обезбјеђење дипломатско-конзуларних представништава је казао да ће уколико Влада не испуни њихове захтјеве до назначених рокова, радикализовати протесте у складу са законима, што подразумијева и штрајк пасивним радом.

Policija

Окупљени полицајци од Владе су тражили повећање зараде у износу од десет одсто нето зараде кроз измјену Одлуке о додатку на зараду како би се анулирало смањење на основу брисања бенефицираног радног стажа из минулог рада са роком до 1. јула, што је и обећано након недавног састанка потпредсједника Владе Рашка Коњевића са представницима МУП-а, Управе полиције и Синдиката УП.

Полицијски службеници такође захтијевају да им се до 1. јула врате износи који су им, како тврде, одузети од посљедње двије плате обрачуном којим није обухваћен бенефицирани радни стаж, што је резултирало умањењем зарада у износима између 40 и 100 еура.

Рок до 1. септембра, када се, како је казао Бегић, очекује прилив новца у буџет од туристичке сезоне, дају Влади за повећање плата од 20 одсто нето зараде због раста цијена и повећања трошкова живота. Бегић је нагласио да плате полицијским службеницима нијесу повећаване од 2013. године, док су, са друге стране, у просвјети и здравству плате расле неколико пута, а планирају се и нова повећања.

Припадник Специјалне антитерористичке јединице прима око 600 еура, са ноћним сатима, што је мања плата од чистачице у Клиничком центру Црне Горе”, казао је Бегић.

Он је навео да од Владе захтијевају и враћање бенефицираног радног стажа свим полицијским службеницима, као и дођеле отпремнина приликом одласка у пензију у износу од 12 нето зарада у мјесецу који претходи пензији.

Као услове за пензију траже 50 година старости и 30 година пензијског стажа уз увећање од 30 одсто или 40 година пензијског стажа уз увећање од 30 одсто.

“Посљедњих година полицијска професија је унижена. Безуспјешни су били апели ужег руководства синдикалне организације да се главно руководство окрене заштити свих запослених и њихових права. До тога није дошло, а ми смо сатјерани уза зид и дошли смо у позицију да своја права тражимо на улици”, казао је Бегић.

Према његовим ријечима, на састанку од прије неколико дана код потпредсједника Владе Коњевића донекле им се изашло у сусрет, али не у мјери коју су тражили.

Он је позвао и главног специјалног тужиоца Владимира Нововића да уђе у просторије Синдиката Управе полиције прије него, како је казао, из њих нестану докази.

“Синдикат је радио за неког другог ко је њиме газдовао, а небригу синдикалне организације осјећају припадници Управе полиције свакодневно”, казао је он наглашавајући да им није одговорено чак ни на захтјеве за дођелу униформи сходно потребама и временским условима.

Он је казао да већ годинама недостаје прилив младог кадра, да је велики број службеника, њих преко 1.000, стекао услове за пензионисање ове године, те да ће усљед чињенице да је плата просјечног службеника око 550 еура пензиони просјек бити веома мали.

“Огромно је незадовољство међу полицијским службеницима. Нећемо одустати од својих захтјева за који су наглашени рокови. Уколико се захтјеви не испуне до назначених рокова, ми ћемо прећи у радикалније протесте у складу са оним што нам закони дозвољавају, а то је штрајк који подразумијева и пасивни рад, што никоме не иде у прилог”, поручио је он.

Нејединство команде и државног руководства и одсуство планова обиљежило догађаје на Цетињу

Бегић је говорећи о догађајима на Цетињу из септембра прошле године казао да су они, у посљедњих 30 година свакаквих дешавања, били врхунац ризика.

“Хиљаду и по полицајаца на Цетињу, два дана и двије ноћи, на једном сендвичу и једној боци воде, су сачували мир у Црној Гори. На сваких 15 метара је постојала могућност да избије грађански рат. Подијељено државно и политичко руководство, нејединство команде, одсуство планова и недостатак идеја, резултирало је тиме да су полицијски службеници у моменту били препуштени сами себи”, казао је Бегић.

Према његовим ријечима, Црну Гору је спасило јединство обичног полицајца, не руководства.

“Ми смо сачували мир, јер би Црном Гором текли потоци крви и данас не би били овдје нити ми, нити они горе”, казао је Бегић показујући на зграду Владе и додајући „да би били по шумама и гледали се преко нишана“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest