Повећавају цијене воде како би могли да плаћају партијски кадар: У подгоричком Водоводу вишак 40 запослених


У подгоричком предузећу “Водоводу и канализацији” (ВиК) вишак запослених је 40, па би број радника са 578 требало да буде смањен на 538.

То је предвиђено систематизацијом, актом који је усвојен крајем прошле године, а према којем је у том предузећу 31. октобра 2020. било запослено 578 радника, од чега је 550 на неодређено, 26 на одређено радно вријеме, а двоје је приправника.

Да је превелики број запослених у том предузећу годинама су упозоравали из подгоричке опозиције, а то је утврдила и Државна ревизорска институција, што се види из документације ВиК.

“Рационализацијом на свим нивоима утицаће се на смањење броја радника, углавном кроз исплате одговарајућих отпремнина запосленима, који испуњавају један од услова за одлазак у пензију. У 2020. је извршена анализа структуре запослених, како би се одговорило на примједбе и препоруке Државне ревизорске институције. Предвиђено је систематизацијом усвојеном крајем 2020. године смањење броја радника”, пише у документацији ВиК.

Из тог предузећа, за које опозиција сматра да је пренатрпано партијски запосленим кадровима Демократске партије социјалиста (ДПС), а које и поред толико радника годинама има енормне губитке на мрежи, указују и да анализа финансијских показатеља пословања из претходних година указује на “повећани ризик уредног измирења текућих обавеза према добављачима, кредиторима, запосленима и држави”.

“Па ће се у складу са планираним активностима, у настојању да се не ремети континуирано водоснабдијевање, одвођење и пречишћавање отпадних вода, наставити рестриктивна политика трошкова, како би се омогућило одржавање текуће ликвидности. Имајући у виду тренутну ситуацију и стање које је посљедица епидемиолошке ситуације у земљи, што утиче на смањење платежне моћи како грађана, тако и привредних субјеката, приоритет у 2021. је свакако да се одржи економска одрживост система”. Како би се омогућило уредно измиривање текућих обавеза, несметано одржавање водоводног и канализационог система, неопходно улагање, а из тога произилази и циљ – побољшање наплате потраживања.

“Нарочито ако се има у виду да проценат наплате има тренд пада. У 2016. је износио 95,91 одсто, 2017. је 90,21, а у 2018. износи 82,94 процента. У 2019. години је наплаћено 96,28 одсто потраживања, али је на раст утицала наплата потраживања из претходног периода од привредних субјеката. Свакако треба узети у обзир тренутну ситуацију изазвану ковид-19, па би било нереално предвиђати пораст процента наплате”, пише у образложењу.

Додаје се да је припремљен стратешки план повећања наплате, гдје су донесене конкретне активности и мјере.

“Једна од мјера је утврђивање структуре ненаплаћених потраживања са циљем дефинисања трајно ненаплаћених потраживања и интензивирање активности на наплати осталих потраживања. Као дугорочна мјера која се мора спровести биће ажурније утуживање нередовних платиша, комплетирање базе података са основним подацима о идентификацији и власничкој структури потрошача”.

У том предузећу признају да имају проблем и са нелегалном потрошњом, али и великим губицима.

“Губици су посљедњих година на приближно истом нивоу и износе око 49 одсто, што се очекује и у 2021. У току је реализација пројекта санације губитака на одређеној пилот зони. Имајући у виду географску разуђеност водоводног система Подгорице, почела је реализација пилот пројекта на површински ограниченој зони. Уколико се пилот пројекат покаже ефикасним, стечена искуства ће се примијенити у наредном периоду на комплетну водоводну мрежу на територији главног града, са циљем смањења укупних губитака на 40 – 42 процента што је дугорочни циљ”, наводи се у плану тог предузећа.

Шта предвиђа систематизација
Одбор директора ВиК има пет чланова, а извршни директор предузећа је Филип Макрид. Према новој систематизацији у кабинету би било 11 запослених, 12 би имала интерна контрола, 13 лабораторија, 14 ИТ сектор.

У сектору за финансије је предвиђено 15 радника, 16 у служби за људске ресурсе, двоје у сектору за техничко оперативне послове, а троје би било задужено за економске послове.

Према документацији, четворо запослених имаће сектор за правне и опште послове, а служба истог назива 41 радника. У рачуноводству ће бити 32 запослена, Служба за план и анализу имаће 42, а обезбјеђење 43 радника. У Служби продаје биће 35, за електронску обраду података 36, а 34 у Служби за мјерење.

Служба за набавке треба да има 33 радника, 22 водоводне мреже, а 23 запослена су на постројењу за пречишћавање отпадних вода. За канализациону мрежу биће задужена 24 радника, 25 њих за пројектовање и инвестиције, 26 ће бити задужено за одржавање, а 27 запослених ће имати Служба за изградњу.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest