Пожара све више, а фале нам опрема, возила и 200 ватрогасаца

По наjавама метеоролога о очекивању изузетно топлог и сушног љета и њиховим подацима о количини влаге у земљишту коjа jе тренутно на изузетно ниском нивоу поставља се питање коjи су нам даљи кораци, наводи Горан Трипковић

Фото: Pixabay

Црна Гора улази неспремна у пожарну сезону, а због рекордно ниске влажности земље и најављеног сушног љета ватрогасци страхују да је пред нама ризична година посебно на приморју, што може угрозити животе и имовину грађана, али и туристичку сезону, оцјењују саговорници „Дана“ који сматрају да би казне за пиромане требале драстично повећати. Док у Влади пребацују одговорност због неуспјеха у гашењу пожара у Колашину, ватрогасци страхују шта је следеће, а предсједник Струковног синдиката ватрогасаца Горан Трипковић за „Дан“ каже да Црној Гори фали најмање 200 ватрогасаца, а да они који раде, посебно на сјеверу, немају ни основну опрему за гашење шумских пожара.

– Иако се задње двиjе године виде помаци у смислу боље организованости и опремљености локалних ватрогасно-спасилачких jединица, ниjе урађена адекватна анализа потреба за опремом, те jе тужна чињеница да Црна Гора jош увиjек нема адекватну опрему за одговараjући одговор у случаjу шумских пожара. Забрињаваjући jе податак да сви ватрогасци спасиоци немаjу личну заштитну опрему, иако се набавка исте мора сматрати приоритетном. Поред недостатка личне заштитне опреме, хронични jе недостатак савремене опреме за гашење шумских пожара. Прије свега то се односи на недовољан броj специjализованих ватрогасних возила коjи би се искључиво користили за гашење пожара шума. Броj возила коjа данас постоjе у Црноj Гори jе недовољан, локалне службе имаjу проблема са одржавањем истих, па све то доводи до проблема приликом гашења пожара у шумама, односно смањуjу оперативност. Поред возила потребно jе што приjе набавити и мале преносне пумпе, ватрогасне „крушке“, самаре за ношење цриjева, итд. Наравно требало би урадити и квалитетне анализе за набавку ваздухоплова коjи би се користили у приликама избиjања пожара у шумама – истиче он.

Трипковић наглашава да су најлошије опремљени ватрогасци на сјеверу, који се већ боре са стихијама које у пепео претварају куће и хектаре шума.

– По наjавама метеоролога о очекивању изузетно топлог и сушног љета и њиховим подацима о количини влаге у земљишту коjа jе тренутно на изузетно ниском нивоу поставља се питање коjи су нам даљи кораци? Да ли да гледамо у небо и молимо за кишу или да се коначно ухватимо у коштац са проблемима и почнемо рjешавати исте? Ми већ 10 година упозоравамо на проблеме, али се о њима проговори тек кад наступи кризна ситуација. Тренутна влага у земљишту је јако мала у односу на вишегодишњи просjек, па ће уколико се обистине прогнозе о сушном љету доћи до раниjег сушења растиња, а то значи и до стварања више „горива“ за пожаре на отвореном. Ако количина падавина буде као на прошлогодишњем нивоу може се очекивати да ће пожарна сезона почети и раниjе и траjати дуже. Иначе за ватрогасце пожарна сезона почиње у jуну и траjе до средине октобра. Треба напоменути да jе прошла сезона заобишла примориjе, па jе за очекивати, да ако изостану веће кише, престоjећа пожарна сезона на примориjу може бити изузетно тешка и дуга, а такав развоj сценариjа не погодуjе земљи у коjоj jе главна грана привреде туризам – указује Трипковић.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest