Позив Влади на дијалог, угоститељство је пред понором


Новоформирана НВО Угоститељи Црне Горе за свега десетак дана од оснивања окупила је у своју вибер заједницу више од 5.500 чланова, односно, запослених у овој области из цијеле државе.

Како кажу, удружили су се на овај начин подстакнути превасходно небригом државе према једној од најзначајних грана привреде у нашој земљи, будући да су угоститељи већ 13 мјесеци, односно од почетка пандемије Цовид 19, без адекватне подршке и помоћи, што је посебно алармантно имајући у виду да су рад и пословање у угоститељству најтеже погођени актуелном ситуацијом.

“Подршку у борби за опстанак угоститељства, али и за егзистенцију прије свега радника, пружили су нам и бројни представници дјелатности уско повезаних са угоститељством, а чије функционисање је, такође, угрожено актуелном ситуацијом – од домаћих произвођача, туристичких агенција, црафт пивара, аутопревозника, до музичара, маркетиншких агенција, добављача…

Будући да смо протеклих годину дана остали скоро без икакве могућности да привређујемо, циљ нам је да се здруженим снагама свих упослених (од конобара, шанкера, кувара, до хигијеничарки и власника локала и хотела..) изборимо за рјешавање основних животних питања, односно за минимум услова нужних за достојанствен живот, као и за превазилажење кризе у овој области условљене пандемијом.

У сврху што прецизнијег увида у сложеност ситуације, Угоститељи Црне Горе протеклих дана спровели су и низ анкета међу својим чланством, које су показале да је стање у овој области више него забрињавајуће и да захтијева ургентну реакцију државе. Наиме, 44% анкетираних упослених у угоститељству изјавило је да у првом кварталу 2021. није добило субвенције у мјесечном износу од 222 еура, док је 40% анкетираних послодаваца потврдило да у истом периоду није остварило право на субвенције зарада својих радника. Такође, анкете су показале да послодавци у овој години, поред субвенција зарада запосленима, готово да нијесу остварили никакво право на додатни вид подршке”, наводе из овог удружења у саопштењу.

Како додају, анкете су спроведене и као један од начина за изналажење најбољих модела подршке и помоћи превасходно запосленима, јер, без обзира на ситуацију, због лошег пословања угоститеља не треба да испаштају и радници, којих је у овој области много више него послодаваца.

“И те како свјесни комплексности здравствене ситуација у земљи, и овим путем још једном апелујемо на све угоститеље да се придржавају епидемиолошких мјера Инсититута за јавно здравље, јер само ако смо сви једнако одговорни у овој глобалној здравственој бици можемо се надати да ће и пандемија, али и економске посљедице које нам је донијела, ускоро бити прошлост.

У фокусу рада НВО Угоститељи Црне Горе, поред борбе за права запослених, сузбијање сиве економије и подизање степена запослености, у будућем периоду биће борба за опстанак угоститељске области која је тренутно пред понором, као и за њен опоравак након пандемије Цовид 19.

Свјесни смо и стања у буџету, односно незавидне економске ситуације у земљи, па позивамо Владу на разумијевање и конструктиван дијалог у циљу у превазилажења постојећих проблема у угоститељству, са којима се можемо изборити само заједничким напорима – и нас и државе.

У том контексту, ових дана предано радимо на формулисању листе захтјева коју ћемо почетком ове седмице упитити на адресу Владе Црне Горе, како би држава коначно почела да рјешава горуће проблеме у угоститељству узроковане већ годину дана актуелном пандемијом”, додају у саопштењу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest