Предмете ухапшених стечајних управника додјељују другима

Фото: Libertas

Привредни суд почео са делегирањем нових стечајних управника у поступцима, које су водили осумњичени Саша Зејак, Сања Љешковић, Снежана Јовић, Ранко Радиновић и Сретен Мрваљевић

foto: pogled.me

Привредни суд почео је са разрјешењем стечајних управника и делегирањем нових у предметима које су дужили ухапшени Саша Зејак, Сања Љешковић, Снежана Јовић, Ранко Радиновић и Сретен Мрваљевић, а које Специјално државно тужилаштво сумњичи да су били дио криминалне организације и злоупотребу службеног положаја.

Рјешења о разрјешењу осумњичених стечајних управника до сада су донијели судија Привредног суда Драган Вучевић и замијеница предсједника тог суда Дијана Раичковић, а у предметима у којима су они поступајуће судије.

Како Вијести преносе, одлука о именовању нових стечајних управника услиједила је након више писмених обраћања странака у стечајним поступцима који су од Привредног суда тражили делегирање нових управника “како не би наступила штета због тога што су задужени стечајни управници под истрагом СДТ-а”.

Именовање нових стечајних управника услиједила су у стечајним предметима – “Simoni Voyages”, “Mikulici Company”, “Nivel Invest”, “SAB – gradnja”, “3 Princa”…

Таква рјешења судија Привредног суда донијета су због тога што су ухапшени стечајни управници “објективно спријечени да предузимају радње”, које би требало да обављају у законом прописаним роковима како би се тиме “спријечила евентуална штета стечајном дужнику и стечајној маси у предметима које дуже”.

Суд је имао у виду и да околност, која је позната странкама као и широј јавности, да су осумњичени стечајни управници у притвору од 9. маја ове године, те да су објективно спријечени да предузимају радње како би спријечили да наступи штета у стечајним предметима.

”Имали смо у виду поднијета, образложена писмена обраћања, појединих странака, односно учесника у поступку, и то управо везано за потребу предузимања конкретних радњи, како би се спријечио настанак штете, односно како би се одређене неопходе радње предузеле у законом прописаним роковима, који је по природи хитан поступак према Закону о стечају”, наводи се у једном од рјешења о именовању новог стечајног управника.

У судским рјешењима позвали су се на члан 22 став 1 Закона о стечају, којим је предвиђено да суд по службеној дужности може разријешити стечајног управника ако не испуњава своје обавезе јер законски текст није предвидио шта суд да ради уколико се отворен кривични поступак против стечајних управника…

Петоро стечајних управника ухапшени су у оквиру истраге СДТ-а у којој је осумњичен и предсједник Привредног суда у два мандата Блажо Јованић.

Они су ухапшени, 9. маја ове године, а по одлуци Апелационог суда од 1. јула ове године за још два мјесеца им је продужен притвор у Спужу, због основане сумње да су извршили кривично дјело стварање криминалне организације из чл.401а КЗ ЦГ и више кривичних дјела злоупотреба службеног положаја из чл.416 КЗ ЦГ.

Под истрагом Специјалног државног тужилаштва (СДТ) су и Павић Глобаревић, Стана Челебић, Дарко Перовић, Омер Маркишић, Дејан Голубовић, Владан Николић, Данијела Лаковић и правна лица “Titan Security”, “Secyritas Montenegro”, “Top force system” и “Ogimar MNE”, због сумње да су у 10 стечајних предмета са Јованићем и осумњиченим стечајним управницима, незаконито поступали.

Нико неће Блажову фотељу

Још нема заинтересованих кандидата који би хтјели да сједну у “врућу фотељу” разријешеног предсједника Привредног суда Блажа Јованића, јер дан прије закључења јавног огласа Судског савјета нико званично није доставио пријаву.

”Још нема заинтересованих кандидата. Крајњи рок за окончање огласа је 28. јул”, незванично је речено “Вијестима” у Судском савјету.

Судски савјет је на сједници, 1. јула ове године, донио одлуку о измјени Плана слободних судијских мјеста, али и одлуку да се распише јавни оглас за избор предсједника Привредног суда.

Савјет је тог дана ријешио и да се Јованић разријеши дужности предсједника Привредног суда, на предлог предсједника Апелационог суда Мушике Дујовића.

Прије тога, СС је 18. маја привремено удаљио са дужности Јованића до окончања кривичног поступка које је Специјално државно тужилаштво покренуло против њега.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest