Пресуда застарјела прије СДТ-а: Одбачена пријава Јокића против Апрцовића и которских комуналаца

У пријави Јокића, која је закаснила најмање три мјесеца, наведено је да је Мрдак 26. марта 2009. “искоришћавањем службеног положаја, без образложења и одлуке УО Комуналног, дао налоге за исплату 10.000 евра МЗ Доброта-Котор, те за уплату износа у висини од 5.000 евра МЗ Морињ-Котор, као и за уплату износа од 5.000 евра МЗ Пераст Котор

Жељко Апрцовић

Због застарјелости кривичног гоњења Специјално државно тужилаштво (СДТ) одбацило је кривичну пријаву против предсједника которског одбора ДПС-а и некадашњег предсједника Управног одбора локалног Комуналног предузећа Жељка Апрцовића, бившег директора Комуналног Зорана Мрдака и бивших предсједника мјесних заједница Доброта Дејана Аџића, Пераст Марије Браиновић и Морињ Марка Вукасовића због сумње да су починили кривична дјела зоупотребе службеног положаја. Односно – куповину гласова за парламентарне изборе 2009. године.

Кривичну пријаву је 8. јула 2019. поднио је градоначеник Котора и челник которских Демократа Владимир Јокић, који је након четири мјесеца Основно државно тужилаштво доставило СДТ-у.

Специјална тужитејка Наташа Бошковић је 1.фебруара ове године донијела рјешење о одбацивању Јокићеве пријаве јер је, како је навела, у међувремнеу наступила апсулутна застарјелост могућности кривичног гоњења за кривично дјело злоупотребе службеног положаја, а за које је иначе, запријећена казна од једне до осам година затвора.

У пријави Јокића, која је закаснила најмање три мјесеца, наведено је да је Мрдак 26. марта 2009. “искоришћавањем службеног положаја, без образложења и одлуке УО Комуналног, дао налоге за исплату 10.000 евра МЗ Доброта-Котор, те за уплату износа у висини од 5.000 евра МЗ Морињ-Котор, као и за уплату износа од 5.000 евра МЗ Пераст Котор.

По наводима пријаве, Аџић, Вукасовић и Браиновићева су као тадашњи предсједници три МЗ, искористили службени положај сачинивши захтјеве за накнаду материјалних средства према ЈП Комунално Котор, не назначавајући у захтјеву који износ се тражи, без печата и потписа.

Аџић и Вукасовић су према наводима из пријаве, накнадно бјелилом и хемијском оловком, на захтјеву преправљали датум његовог подношења. Све троје предсједника МЗ је новац који је Комунално уплатило на рачуне тих заједница подигло у готовини, „не правдајући и износ ни према Општини, ни према даваоцу.“

У пријави стоји да је Апрцовић био задужен да се стара о начину рада и финансијским трансакцијама извршног директора те фирме Мрдака, али да он то није урадио јер је УО на крају те финансијске године усвојио извјештај о раду и финансијски извјештај Комуналног „без обзира на неоправдано извршене уплате“. „Све напријед наведене спорне уплате у укупном износу од 20.000 евра су уплаћене дана 26. марта 2009, и то три дана пред одржавање парламентарих избора у Црној Гори.

Те незаконитости комисија Комуналног Котор д.о.о. утврдила је тек 22. јуна 2019. након промјене власти у Котору коју је раније котнролисао ДПС. Комисија је закључила да су тражена средства уплаћена на основу захтјева за обављање послова који су искључиво у надлежности Комуналног предузећа, а форма захтјева – непостојање потписа и печата, као и вршење очигледних исправки на њима, указују да су писани од стране истог лица.

“Такође, наведене уплате су реализоване, а да не постоји ниједан документ који потврђује да је одлука донесена од стране Управног одбора, нити да је УО био упознат са спорним уплатама“, навео је Јокић у пријави коју је у љето 2019. поднио против локалних функционера ДПС-а, сумњичећи их да су на овај начин извлачили новац из Комуналног ради куповине гласова за партију на парламентарним изборима у прољеће 2009.

(Вијести)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest