Проналазач Вујовић: Не би изненадило да у Херцег Новом буде десет хиљада оних који имају двојно држављанство


Златко Вујовић
Велики број оних који су, осим у Црној Гори, уписани и у бирачки списак појединих земаља региона могао би да доведе у питање легитимитет избора у појединим општинама, сматра извршни директор ЦЕМИ-ја Златко Вујовић.

Када су посриједи предстојећи избори у Херцег Новом каже да га не би изненадило да тамо буде десет хиљада оних који су тако уписани.

Вујовић сматра да Влада мора да уради оно што је и ставила као своју платформу, изврши контролу бирачких спискова.

Вујовић је, гостујући у емисији “Другачија радио веза”, поновио да је у бирачком списку за Никшић готово хиљаду људи који су уписани у бирачки списак Србије.

Сматра да до 9. маја, за када су заказини избори у Херцег Новом, има сасвим довољно времена да надлежни исконтролишу списак. Технички услови за то, каже, постоје.

“Има од чега да се почне, јер уколико би се десило у неким општинама да број тих лица буде изузетно веллики онда се доводи у питање и легитимитет тих избора”, наводи Вујовић.

Када је посриједи Херцег Нови Вујовић каже да је претпоставка да велики борој људи тамо има двојно, или чак тројно држављанство.

Сматра да не би било изненађујуће да десет хљада људи у Херцег Новом буде тако уписано, има двојно држављанство. Наглашава да је то четрдесет одсто укупног броја бирача у том граду.

Наглашава да ће се тако нешто дешавати и у другим општинама, па указује на неопходност долажења до чистог бирачког списка.

“То је суштина, па ко што понесе”, поручује Вујовић.

Влада мора да уради оно што је и поставила као платформу

Влада, наглашава Вујовић, мора урадити оно што је и ставила као своју платформу.

“А на томе нарочито инсистира потпредсједник Дритан Абазовић који је предсједник Савјета за контролу бирачког списка. Уколико није било времена за Никшић, има довољно времена за Херцег Нови. За сваке наредне изборе треба урадити контролу што већег броја земаља. Наша препорука ЕУ је била да се упаре подаци свих држава Западног Балкана, уколико може и ЕУ, јер не може се прихватити мијешање у изборне процесе страних држава”, казао је Вујовић.

На питање да ли очекује да ће бирачки списак бити прочишћен до избора у Херцег Новом, Вујовић каже да жели да вјерује у спремност, прије свега, потпредсједника Владе Дритана Абазовића, који је предсједник Савјета за контролу бирачког списка, те министра Секуловићу који је на челу Савјета за транпарентност МУП-а да ће то да ураде.

“Желим да вјерујем да су одлучни у томе. Уколико се, међутим, прескочи и Херцег Нови онда ће очигледно бити упитан њихов однос према том питању”, сматра Вујовић.

Борба око подјеле власти на нижим нивоима

С обзиром на то колико су учестали напади ДФ-а на премијера Здравка Кривокапића, питање је може ли се до компромиса у Никшићу: да на челу града буде ДФ-ов Марко Ковачевић, а да ДФ одустане од реконструкције Владе. Вујовић сматра да је то, како је казао, доста оптимистичан сценарио:

“Мислим да ДФ ако је спреман да се одрекне читаве Владе да би имао градоначелника, који поново није тај који има сву моћ у својим рукама, мислим да ће пакет бити већи уколико се до њега дође. Видјећете да је сада велики сукоб у вези са управљачким тијелима, нпр. Електорпривреда…Сматрам да се испод тога дешава борба око подјеле власти на нижим нивоима, тако да мислим да везивање само за позицију градоначелника у Никшићу није довољно”, казао је Вујовић.

Биће још тактизирања

Вујовић сматра да је премијер Кривокапића направио грешку што није раније, како каже, прогурао Буџет, јер је сада изложен притисцима са свих страна.

Вујовић, међутим, каже да је, из ове позиције, сада тешко очекивати да ће ће неко из владајуће коалиције срушити Владу.

“Са друге стране поставља се питање што држи Кривокапића. Можда ће ДФ још чекати да види ко ће бити нови митрополит, с обзиром на то да администратор Јоаникије отворено подржава колицију Кривокапића и Бечића. Тако да, можда ће се још тактизирати, можда ће проћи Буџет, он и не мора бити усвојен до краја марта. Влада, по Устава Црне Горе, има рок да предложи Буџет до краја марта, али нигдје не пише што се дешава уколико не буде усвојен”, објашњава Вујовић.

Тешко се могу испунити очекивања Лајчака

Вујовић наглашава да је Влада која не добије подршку за Бужет делигитимисана, нама легитимитет да управља.

“Тешко да ће моћи да се испуни оно очекивање господина Лајчака да Влада до караја мандата може да уведе Црну Гору у ЕУ, уколико не може да се избори ни за усвајање Буџета”, сматра Вујовић.

Јасно да Венецијанска комисија неће бити спремна да прихвати политичке аргументе власти

Када су посриједи измјене Тужилачких закона Вујовић очекује да ће став Венецијанске комисије бити негативан.

“Намам сумње о исходу мишљења Венецијанске комисије. Оно што, на неки начин, може бити питање стила како ће се то упаковати да баш не буд толико снажан шамара овој Влади односно парламентарној већини, али је више него јасно да Венецијанска комисија неће бити спремна да прихвати политичке аргументе које стижу од стране власти”, каже Вујовић.

Западни партнери неће бити благонаклони према некоме ко покушава да измијени структуру бирачког тијела

Одговарајући на питање да ли је изненађен Ђукановићевом најавом прекомпозиције власти на државном нивоу, те коме би тај позив могао да буде упућен, Вујовић каже да одговор на то зависи од контеката посматрања те изјаве. Уколико је, каже, посматрамо изоловану то може бит покушај повећања коалиционог капацитета, с обзиром на то да је то, а не изборни резултат, највећи проблем ДПС-а.

Анализирајући такву изјаву Вујовић, међутим, указује и на изјаву специјалног ЕУ изасланика за Западни Балкан Мирослава Лајчака који је премијеру Кривокапићу казао да вјерује и очекује да он, током свог мандата, може Црну Гору да уведе у ЕУ. У вези са тим Вујовић каже да не сматра да се таква изјава Лајчаку омакла.

“Не вјерујем да се таква изјава Лајчаку омакла, с обзиром на то да се два пута састао са Ђукановићем тога дана. Уколико би анализирали како би Црна Гора могла да уђе у ЕУ 2024. то би значило да може само уколико постоји политичка одлука да се погура, да се дају јасни услови који подразумијевају постојање двотрећинске већине, што значи да је за тако нешто потребна, ако не коалиција, онда подршка двије трећине посланика да ће се, прије свега, испунити они захтјеви у вези са изборном реформом, наименовањем ВДТ-а … Да се једноставно направи платформа која ће искључити ДФ. Без обзира да ли говоримо о мањинској влади, влади европског јединства…али ако објективно анализирамо не може се без овога. Онда би та “шаргарепа” могло да покаже да се може стабилизовати ситуација у Црној Гори, да се може смањити утицај Србије. Једна таква шаргарепа би послала поруку земљама региона да је европкса перспектива извјесна и њима уколико се потруде, а овдје би се формирала нека конструктивна платформа, власт и опозиција коју интересује интерес грађана, а не идеолошка битка”, наводи Вујовић и додаје да ће врло брзо бити отворено и питање закона о држављанству.

“Мислим да став западних партнера неће бити благонаклон да неко покушава да измијени структуру бирачког тијела да би себи обезбиједио владавину”, казао је Вујовић.

На опаску да је тај неко премијер Кривокапић у коме Лајчак види локомотиву за ЕУ, Вујовић каже:

“Да, под условом одређеним који може да испуни”, закључио је Вујовић.

Извор: Антена М

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest