Пура има идеју: Ванредне изборе планирати за наредну годину

Платили смо велику цијену наводној експертској влади. Вјерујем да нама који смо добили мандате грађана неће бити ни у примисли да у будућим владама ангажујемо особе без икаквог изборног легитимитета и легалитета, навео је Поповић

Рано је говорити о било каквим будућим владама док се не изгласа неповјерење актуелној, која је доминантно допринијела великом посрнућу наше државе. Више медијски представљених будућих наводних влада појавило се у јавности и неозбиљно их је коментарисати док се експертско-апостолска влада не сруши, казао је у разговору за „Дан“ лидер Либералне партије Андрија Поповић.

Додао је да не треба заборавити на уставну норму да и у случају престанка мандата ове владе она наставља да ради до избора владе у новом саставу, а то може бити дужи период.

– У случају пада актуелне владе, Либерална партија ће се, сходно партијским одлукама, залагати за формирање техничке владе националног јединства ограниченог рока трајања чији задатак би био да у 2023. години припреми ванредне парламентарне изборе. Сличну владу је Црна Гора имала у тешком периоду 1993–1996.године, у доба велике инфлације и рата који је буктио око нас, у бившој државној заједници, и тада је одиграла веома позитивну улогу. Само је таква влада, која би имала подршку квалификоване већине од најмање 49 посланика, који су услов даљег европског пута наше државе, односно избора носилаца највиших правосудних функција и реформе изборног законодавства, прихватљива за Либералну партију – навео је Поповић.

Наставити кретање ка ЕУ

Поповић је истакао да је јасно да би рјешавање свих крупних отворених питања кроз евентуалну техничку владу националног јединства омогућило Црној Гори да превазиђе велике подјеле и проблеме и настави кретање према ЕУ.

– Западни партнери ће нам на том путу без сумње пружити подршку и добре услуге. С друге стране, актуелна већина у црногорском парламенту има источне партнере. Као што видимо, сви су на канабеу код Вучића и Порфирија у Београду, са великом улогом Српске православне цркве (СПЦ), клерикализацијом јавне сцене, рушењем грађанског концепта друштва. Kако кроз неку нову владу националног јединства помирити та два пута? Поново на истој раскрсници као и деценијама уназад: пут ка Европској унији (ЕУ) и Сједињеним америчким државама (САД), или ка Србији и Русији, без обзира што смо већ пет година чланица НАТО-а. Ако и даље будемо тежили ка вјечној унутрашњој борби, подјелама и самодеструкцији, ту нико не може помоћи, па ни Ескобар – закључио је Поповић.

Уколико дође до формирања неке нове техничке владе, како је додао, пожељно би било да је конституишу представници свих парламентарних партија које то желе, како би имала јаку политичку подршку, отворила политички дијалог који би довео до договора око кључних економско-социјалних питања и даље реформе изборног законодавства.

– То би као коначни резултат произвело неупитне, праведне и слободне ванредне парламентарне изборе у 2023.години. Платили смо велику цијену наводној експертској влади. Вјерујем да нама који смо добили мандате грађана неће бити ни у примисли да у будућим владама ангажујемо особе без икаквог изборног легитимитета и легалитета – истакао је наш саговорник.

Он је казао да Либерална партија до сада није имала никакве разговоре о будућој влади, али да ће се увијек одазвати позиву који би водио ка стабилизацији Црне Горе и неупитности европске перспективе и чланства у НАТО-у.

– Јасна је позиција ЛП ако им треба наша подршка у парламенту – враћање грађанском и секуларном уређењу државе, поштовање људских и вјерских осјећања и посебности свих, антифашизам, демократске реформе, стварна борба против организованог криминала и корупције кроз избор највиших правосудних функција – наводи Поповић.

Он је нагласио да је потребан консензус као израз подршке најмање двије трећине односно три петине посланика у парламенту како би се разријешили крупни изазови пред којима се држава налази.

– Овакав европски консензус кроз дијалог препоручују нам и снажно сугеришу и наши западни партнери. У овом времену је Црној Гори неопходан грађански консензус у складу са европским стандардима, а ускоро ћемо сазнати постоји ли таква зрелост и консензус код нас – навео је Поповић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest