Радна снага хроничан проблем, потребне промјене у обазовном систему

Александар Јовановић из Удружења угоститеља Будве истакао је да јун и почетак јула нијесу испунили очекивања која су имали с обзиром на добру предсезону, те да је проблем са радном снагом који је хроничан, и ове сезоне изражен. Сматра да надлежни, посебно у образовном систему, треба да више ураде уз помоћ угоститеља и туристичких радника, како би дјеца која се школују за занимања у овим областима из школа излазила спремна за посао, који сигурно могу наћи на приморју.

(Foto: TVCG printscreen)

Како је казао гостујући у Јутарњем приограму ТВЦГ, након добре предсезоне која је била приближна 2019. години, ушли су у период јуна и јула са слабом посјетом и туриста је између 30 и 40 одсто у односу на ту 2019.

„Страхујемо да ли ћемо успјети у августу да надоканадимо то. Проблем са радном снагом је присутан годинама уназад, а од времена пандемије се појачао, јер су људи из угоститељства отишли у друге бранше или на друга мјеста гдје имају боље услове. И то је велики проблем“, напомиње Јовановић.

Додаје да су због тога угоститељи били приморани да издвајају више за плате запосленима, а уз повећање зарада на нивоу државе дошло се у апсурдну ситуацију да један кувар има зараду као министар или премијер. Тај финансијски моменат није лимитурајући, већ сматра, мотив више да дјеца уписују одређене смјерове у угоститељству и туризму који су веома тражени и плаћени.

„Сезонски радници долазе из земаља окружења Србије, БиХ, Македоније, али и у тим дестинацијама зараде су приближно исте, па људи нијесу мотивисани да дођу на море и раде, ако могу да зараде исто у својим мјестима. Ми покушавамо да анимирамо државу, посебно просвјету да се ангажују више и на тај начин обезбиједимо сезонске раднике. Урадили смо један мониторинг, шта то дјеца у овој бранши уче и колико су спреман за привреду и то што смо примијетили није охрабрујуће. Свих 17 школа у Црној Гори која образују овај профил занимања не би могли да дају радну снагу ни за један хотел у Будви, а камоли за цијелу приморје“, истиче Јовановић.

Све је, како каже, до угоститеља, који раде тренинге и едукације како би те младе људе након школе припремили за посао. Поручује да се мора образовни ситем укључити више и са угоститељима и туристичким радницима наћи начин да дјеца из школа изађу припремљена за посао, јер, како каже, сви они могу наћи посао на црногорском приморју.

Бука је, истакао је и даље проблем Будве и привреда и грађани су се ангажовали да то промијене.

„То треба ријешити квалитетно. Дозволити гласну музику у ноћним кубовима, али не и у насељима“, поручио је Јовановић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest