Радници Жељезаре поручили: Тошчелик више неће крочити у фабрику

Foto: Pogled

Данас истиче рок који су турски инвеститори најавили као крајњи рок до ког ће за 229 радника Жељезаре уплаћивати плате и радни стаж. Преговори Електропривреде (ЕПЦГ) и турског инвеститора још увијек трају, а ЕПЦГ је недавно тражила продужење рока за два мјесеца како би успјела да заврши посао.

Радници Жељезаре плаше се да ће бити изиграни од стране турског инвеститора, пошто су јуче око 12 часова добили информацију да Тошчелик почиње са исплатом отпремнина, те да од продужења рока за два мјесеца како би Електропривреда преузела Жељезару неће бити ништа.

Како је истакао представник радника Иван Вујовић, представници Тошчелика прво све договоре са радницима, а онда након тога договор више не важи.

– Добили смо нацрт тог уговора да нам продуже два мјесеца, да ми потпишемо споразумни раскид уговора 31. октобра. Апсолутно никаква права немамо ако се не договоре са Електропривредом у наредна два мјесеца, да не тражимо ни већу отпремнину ни ништа. Искрено ништа им више не вјерујемо, јер мислим да би тек онда били некоректни у преговорима са државом и ЕПЦГ – казао је Вујовић.

ЕПЦГ предложила Турцима да уговоре продуже још два мјесеца

Електропривреда је предложила власницима Жељезаре да радницима, којима уговор истиче 1. септембра, исти продуже још два мјесеца, вјерујући да би за тај период и прича око преузимања од стране енергетске компаније била завршена.

– Тошчелик је у обавези да исплати одређене отпремнине радницима, а то је неких шест бруто зарада. Ми већ имамо идеје како да то премостимо. Предложио сам радницима да прихвате да им се продужи статус још два мјесеца и уколико би тада дошло до исплате отпремнина да им од тог новца одбију ове двије плате – казао је предсједник борда директора Милутин Ђукановић.

За плате радника у Жељезари потребно је мјесечно око 120 хиљада еура.

Вујовић наводи да радници чекају да виде да ли ће отпремнине бити уплаћене и остају у просторијама фабрике.

– Поручујемо свима у држави да турски Тошчелик никада више неће крочити у ову фабрику. Могу да шаљу и кордоне полиције, али ми одавде не идемо. Остајемо у кругу фабрике и надамо се повољном решењу ситуације и по нас раднике, али и по државу и Електропривреду – поручио је Вујовић.

Подсјећамо, Влада и премијер Дритан Абазовић пружили су пуну подршку црногорској електроенергетској компанији у процесу преузимања фабрике, истичући да је то добар потез који ће увећати државни капитал.

– Не мислим да је то лош посао, имам супротно мишљење. Само од водених површина, што је један најмањи сегмент, може се зарађивати 600 хиљада еура годишње – рекао је Абазовић прије два дана.

Он је то оцијенио добрим бизнис планом, јер ЕПЦГ улаже огромне напоре да направи енергетски баланс, с обзиром на губитке током љетњих мјесеци.

Наиме, у случају да ЕПЦГ преузме управљање Жељезаром, фабрика би била претворена у фабрику за производњу струје и израду соларних панела. У преговорима за откуп Жељезаре до скоро је учествовао и никшићки бизнисмен Миодраг Дака Давидовић, али је одустао након што му држава није одговорила на дописе које је упутио ресорима. Недавно је и министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић најавио да у случају и да ЕПЦГ не преузме никшићку фабрику, постоји више заинтересованих инвеститора који би закупили мање површине и објекте који припадају овом предузећу. Радници од прошле године примају 90 одсто зараде.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest