Рајнке: Подржавамо Отворени Балкан без фуснота и усклађен са принципима ЕУ

Џуди Рајзинг Рајнке, Фото: Твитер
Сједињене Америчке Државе (САД) подржавају Отворени Балкан уз услов да су у тој иницијативи потпуно и равноправно заступљене све државе региона и да она у потпуности буде усклађена са принципима Европске уније (ЕУ), рекла је америчка амбасадорка у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке.

Она је у интервјуу за Глас Америке, на питање да ли је америчка подршка тој инцијативи безусловна или постоје одређени услови, одговорила да постоји једноставан сет услова.

„А то је да је Отворени Балкан потпуно и равноправно отворен за свих шест држава Западног Балкана“, навела је Рајнке.

Она је поручила да нема фуснота и посебних услова.

„Дакле, док год је отворен за све и док су сви принципи унутар Отвореног Балкана у потпуности усклађени са оним условима које би ЕУ очекивала у процесу приступања. То су услови“, додала је Рајнке.

Како је казала, то би земљама Западног Балкана пружило шансу да изграде своје економије, раде на успостављању норми и регулаторних принципа за слободно кретање људи, добара и средстава, и да буду спремније док се буде приближавало приступање ЕУ.

На питање да ли их брине руска подршка Отвореном Балкану, Рајнке је одговорила да за њу није кључно ко подржава, већ о чему је ријеч.

“И оно што ми разумијемо и подржавамо јесте Отворени Балкан који је равноправно отворен за свих шест земаља на Балкану и у потпуности усклађен са принципима ЕУ”, рекла је Рајнке.

Она је казала да снажно вјерују у слободу вјероисповјести и да би сви грађани Црне Горе и сваке демократске земље требало да буду у могућности да слободно практикују своју вјеру, без ограничења.

“Мој савјет влади је да осигура да се односи са свим вјерским заједницама третирају равноправно и праведно”, навела је Рајнке.

Она је додала да ниједна вјерска заједница не би требало да буде третирана као посебна или повлашћена.

Рајнке је рекла да не може да говори о самом уговору, јер не зна шта потенцијални преговори конкретно обухватају, али да било који споразум мора бити сразмјеран ономе што ће имати било која друга заједница.

“Добро је што ће бити напретка у погледу правила и норми за дјеловање вјерских заједница, али то мора бити равноправно за све вјере јер су у суштини људи, вјерници ти које треба третирати праведно и равноправно”, казала је Рајнке.

Она је, одговарајући на питање да ли би уговор требало понудити и Црногорској православној цркви, рекла да било која регистрована заједница мора бити третирана равноправно.

“И има много вјерских заједница. Наравно, има неких које имају више чланова, али свака вјерска заједница би требло да буде третирана равноправно зато што сами чланови морају да имају исти приступ својој вјери”, навела је Рајнке.

Она је, одговарајући на питање да ли су САД задовољне нивоом примјене западних санкција у Црној Гори, казала да Влада Црне Горе у потпуности слиједи одговор НАТО-а и у потпуности се усклађује са спољном и безбједносном политиком ЕУ.

“Тешко је утврдити изворно власништво на одређеном имовином је изазов, али сам видјела да Влада Црне Горе озбиљно схвата важност идентификовања те имовине и њеног замрзавања гдје може и предузимања радњи да се усклади са НАТО-ом и спољном и безбједносном политиком ЕУ”, навела је Рајнке.

Извор: МИНА

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest