Разријешена управа COTEE, крили податке од Министарства

ВЛАДА ДАЛА САГЛАСНОСТ

Министарство капиталних инвестиција тражило документацију због сумњи у партијско запошљавање, спорни закуп пословних простора у елитном дијелу Подгорице, привилеговани положај фирме Унипром и могуће недомаћинско пословање у 2019. и 2020. години


Сумње и да су повлашћеним трговцима електричном енергијом толерисали дугове (Илустрација)

Влада је смијенила одбор директора државне компаније “Црногорски оператор тржишта електричне енергије” (ЦОТЕЕ), у којем су били предсједница Маја Павићевић, Милица Раичевић и Сабина Тузовић Метђонај, јер су одбијали да ресорном Министарству капиталних инвестиција (МКИ) доставе више пута тражене податке о пословању и запошљавању и копије документације.

Ова компанија се бави организовањем тржишта електричне енергије и његовим управљањем, као и откупом електричне енергије произведене из такозваних обновљивих извора као што су мале хидроелектране, вјетро и соларне електране.

Влада је дала сагласност за њихово разрјешење на основу извјештаја и захтјева државног секретара у МКИ Марка Перуновића. У нови управни одбор, како је наведено у одлуци објављеној у Службеном листу, изабрани су Бранислав Дачевић, Александар Ђуришић и Драгана Вујовић.

Извршни директор ове компаније је Рајко Ковачевић, некадашњи посланик и портпарол ДПС-а, који се од краја 2018. налази на овој функцији гдје му још траје мандат. Нјега би евентуално могао разрјешити нови одбор директора прије истека мандата уколико пронађе законски основ.

У предлогу за разрјешење одбора директора наведено је да Министарство документацију од одбора директора и извршног директора Ковачевића тражи од почетка марта, а да су добили само мали и непотпуни дио траженог. Смјена је затражена због непоступања, непоштовања и игнорантског односа према захтјеву државног секретара за хитно изјашњење и достављање додатне документације.

Министарство је, између осталог, тражило документацију због сумњи у партијско запошљавање, спорни закуп пословних простора у елитном дијелу Подгорице, привилеговани полажај фирме Унипром и могуће недомаћинско пословање у 2019. и 2020. години.

Перуновић је, како је наведено у захтјеву за разрјешење, имао више разговора са тадашњом предсједницом одбора директора ЦОТЕЕ Мајом Павићевић и извршним директором Ковачевићем, али Министарство није добило валидну копију тражене документације и прецизно изјашњење на постављења питања. “Вијести” су јуче покушале да ступе у контакт са смијењеном предсједницом и Ковачевићем, али нијесу успјели до добију коментар.

Из Министарства наводе да им из управе ЦОТЕЕ нису доставили ни спорни ревизорски извјештај за 2019. годину, који је радио др Ђорђије Ракочевић, а који није плаћен за обављену услугу, због чега се у Основном суду води судски спор.

Бивша управа није доставила ни све уговоре о раду запослених у овој државној компанији, као ни анексе тих уговора.

Руководиоци овог предузећа Министарству нијесу доставили копије посљедње фактуре нити доказ када је посљедњи пут наплаћен дио двогодишњег дуга фирме Унипром, регистрованог трговца електричном енергијом, за којег сумњају да у континуитету не плаћа благовремено своје обавезе.

Министарство, како је наведено, није могло добити писани одговор о томе да ли је Унипром доставио прописано средство обезбјеђења за ова плаћања што је била законска обавеза, нити им је из ЦОТЕЕ одговорено због чега већ неколико година толеришу дуг ове фирме “који се константно мјери са шест цифара”.

У бившем одбору директора компаније која управља тржиштем електричне енергије и откупом струје из обновљивих извора није био ниједан електроинжењер. Маја Павићевић је инжењер металургије, Милица Раичевић је правница, а Сабина Тузовић Метђонај економисткиња. У новом одбору су два електроинжењера Дачевић и Ђуришић док је Драгана Вујовић менаџер банкарства.

Тајни закуп просторија и трошкови за службена путовања
Министарству нијесу доставили ни тражене копије оргиналних уговора о закупу пословних просторија, јер су на први захтјев послали копије са прикривеним датумима потписивања и именима потписника. Како је наведено у захтјеву Министарства, из ЦОТЕЕ нијесу ни објаснили због чега су прикривали битне податке из уговора.

Бивши одбор директора и директор Министарству нијесу доставили преглед и трошковник свих службених путовања запослених у ЦОТЕЕ у посљедњих пет година.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest