РСФ индекс слободе медија: ДПС и даље контролише РТЦГ, ЦГ и даље најгора у региону

ГОДИШЊИ ИЗВЈЕШТАЈ
РСФ индекс слободе медија: ДПС и даље контролише РТЦГ, ЦГ и даље најгора у региону
У извјештају се прецизира да су власти и током 2020. наставиле да узнемиравају медије, а да су случајеви насиља над новинарима остали некажњени


Црна Гора је напредовала за једно мјесто на Свјетском индексу слободе медија међународне организације Репортери без граница (РСФ), али је и даље најгоре рангирана земља региона.

Годишњи извјештај који је изашао данас односи се на 2020.

Црна Гора је у Индексу за 2020. на 104. позицији од 180 рангираних земаља свијета, а од земаља региона, испред су Словенија (36.мјесто), Босна и Херцеговина (58.), Косово (78.), Албанија (83.), Сјеверна Македонија (90.) и Србија (93.).

У извјештају се прецизира да су власти и током 2020. наставиле да узнемиравају медије, а да су случајеви насиља над новинарим остали некажњени.

„Неколико новинара је ухапшено и накратко задржано у притвору 2020. због наводног ширења лажних вијести, али су ослобођени након суђења. Двије особе су ухапшене због сумње да су планирале напад из маја 2018. године у којем је истраживачка новинарка Оливера Лакић упуцана у ногу, али је тај случај остао неријешен, као и многи други. Новинар Јово Мартиновић поново је осуђен за наводни шверц дроге, упркос недостатку доказа,…То потврђује да је овај међународно признати новинар жртва правосудног система“, наводи се у дијелу извјештаја РСФ који се односи на Црну Гору.

РСФ упозорава и на то да државном јавном емитеру Радио телевизији Црне Горе (РТЦГ) и даље недостаје уравнотежени, професионални однос према свим апсектима друштва.

Наводе и да „Демократска партија социјалиста (ДПС) и даље контролише РТЦГ, иако је изгубила на посљедњим парламентарним изборима и пошла у опозицију након 30 година власти…“.

„Нова Влада је обећала да ће јачање слободе медија и побољшање услова за рад медија и новинара бити приоритет. Конкретно, саопштили су да ће бити промијењени закони о медијима, са циљем уклањања контроверзних одредби према којима би новинари могли бити приморани да откривају своје изворе, али и начин избора Савјета РТЦГ, који тренутно не успијева да ту медијску кућу заштити од политичког утицаја. Међутим, након ових обец́ања нијесу услиједиле никакве законске измјене или било каква побољшања у истрагама насиља над новинарима“, закључују из РСФ.

РСФ: Новинарство блокирано у 130 земаља света
Новинарство, „главна вакцина“ против дезинформација, потпуно је или дјелимично блокирано у 73 одсто, односно у 130 од 180 земаља свијета, показује извјештај РСФ.

У 73 одсто од 180 земаља ситуација је „врло озбиљна“, „тешка“ или „проблематична“ за новинаре, па су земље на мапи свијета слободе медија обиљежене као црне, црвене или наранџасте.

Свијет
фото: РСФ
У извјештају се наводи да само 12 земаља од 180 или седам одсто у односу на прошлогодишњих осам одсто имају „добру ситуацију“. Ова „бијела зона“ никада није била тако мала од 2013. године, наводе РСФ. „Новинарство је најбоља вакцина против дезинформација“, поручио је генерални секретар РСФ Кристоф Делоар.

Како указује Делоар, информације „пречесто блокирају политички, економски, технолошки, а понекад чак и културни фактори“, а новинарство је „најефикасније средство“ да се обезбиједи да „јавна дебата буде заснована на утврђеним чињеницама“.

Иако је Европа најбезбједнији регион, све је више напада и хапшења, посебно у Нјемачкој (на 13. мјесту), Француској (34. мјесто), Италији (41. мјесто), Пољској (64. мјесто), Грчкој (70. мјесто), Србији (93. мјесто), која заузима исто мјесто као и прошле године, и у Бугарској (112. мјесто).

Репресија је повећана у Ирану (174. мјесто), Саудијској Арабији (170. мјесто), Египту (166. мјесто) и Сирији (173. мјесто), наводе РСФ.

На зачељу листе су Кина (177. мјесто), Туркменистан (178. мјесто), Сјеверна Кореја (179. мјесто) и Еритреја (180. мјесто).

На првом мјесту већ пету годину заредом је Норвешка, а слиједе је Финска, Шведска и Данска.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest