Славна „Прљава тринестица“ у припреми

Twitter

Један од догађаја који је обележио Други светски рат (drugi svetski rat) је било искрцавање свезника на обалу Нормандије.

Drugi svetski rat
Twitter

Амерички падобранци Првог одсека за рушење пука. 101. ваздушно -десантне дивизије, познате и као „Прљава тринаестица“, спремају се за искрцавање у Нормандији, јуна 1944.

Операција Нептун

Искрцавање на Нормандији (шифра операција Нептун) су биле десантне операције 6. јуна 1944. на почетку савезничке операције Оверлорд током Другог светског ратa. Операција је била највећа поморска инвазија у историји и њоме је почела инвазија на западну Европу под немачком окупацијом. Окупација је довела до ослобођења Француске од нацистичке контроле и допринела савезничкој победи у рату.

Планирање операције почело је 1943. У месецима пре инвазије, Савезници су извели огромне војне варке, назване операција Бодигард, да би заварали Немце у вези места и датума главног савезничког искрцавања. Временске прилике за дан Д су биле далеко од идеалних. Али би померање искрцавања значило одлагање за најмање две недеље, јер су планери инвазије као услове за инвазију имали месечеве мене, плиму и осеку и доба дана. То би значило да је само пар дана сваког месеца било одговарајуће. Хитлер је поставио фелдмаршала Ервина Ромела. Он је на челу немачких снага и плана изградње фортификација дуж Атлантског бедема у очекивању савезничке инвазије.

Савезници нису успели да првог дана испуне све своје циљеве. Карантан, Сен Ло и Баје су остали у немачком поседу, а град Кан, важан циљ, није био освојен све до 21. јула. Само су две плаже (Џуно и Голд) биле повезане првог дана, а свих пет мостобрана није било повезано до 12. јуна. Ипак, операцијом је стечено упориште које су Савезници постепено ширили у следећим месецима. Немачки губици на дан Д су били око 1000 људи. Савезнички губици су били најмање 10000, уз 4414 потврђених мртвих.

Други светски рат (drugi svetski rat) се полако ближио свом крају.

Више историјских теме можете наћи на нашој страници Путовање кроз историју.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest