Шоћ: Да је имовина МЦП државна Марковић би давно поднио тужбу

Он је истакао да чињеница да он то није урадио читавог мандата, нити било који од његових претходника на том мјесту, говори да су они свјесни да то никад није била државна имовина и да нема доказа да је то и била

Драган Шоћ

Чињеница да бивши премијер Душко Марковић и његови претходници нијесу поднијели тужбу којом траже да се Црној Гори врати оно што је уписано као имовина Митрополије-црногорско приморске (МЦП) и епархија Српске православне цркве (СПЦ), говори да су они свјесни да то никад није била државна имовина и да нема доказа да је то и била.

То је за „Вијести“ каже адвокат и члан правног тима Митрополије-црногорско приморске (МЦП) Драган Шоћ, наводећи да није тачно да ће имовина МЦП и епархија бити препуштена Србији.

„Сто пута је поновљено и доказано да се ништа, нити у Србији а тим прије ни у Црној Гори, не води као својина СПЦ, већ је то у Црној Гори својина МЦП, епархије Будимљанско- никшићке, епархије Милешевске у дијелу гдје сеже својом јурисдикцијом и епархије Захумско-херцеговачке у малом дијелу…“, истакао је Шоћ.

Влада Црне Горе је утврдила Предлог измјена Закона о слободи вјероисповијести, којим се бришу чланови тог прописа који је донијела бивша власт а који се тичу имовине и обавезе регистрације.

Иако је и бивша Влада Душка Марковића (ДПС) непосредно пред изборе а током друге рунде експертских преговора са МЦП сама предложила компромис око већине ових одредби, бивши премијер је прије два дана написао на твитеру да се помирење “не гради на тековинама отете државе и отете цркве”.

Он је реаговао након најаве да ће Грађански покрет УРА подржати закон јер “ Црној Гори треба помирење”.

“Подсјећам да се помирење не гради на тековинама отете државе, отете цркве, детронизоване династије – већ на признавању једног својеврсног политичког злочина према независној држави Црној Гори”, написао је Марковић на Твитеру.

Марковићева Влада је МЦП мјесец пред изборе нудила да се поступак утврђивања земљишно-књижних уписа из управног поступка премјести у редовни судски поступак, гдје терет доказивања власништва пада на државу, а не цркву, као и да буде искључена могућност да вјерске објекте може користиити било која вјерска заједница, осим МЦП и епархија СПЦ.

Митрополија је одбила предлоге Владе, уз образложење да им је био постављен утиматум обавезне регистрације Митрополије и епархија СПЦ у Црној Гори, упркос томе да као црквене установе постоје на простору Црне Горе пуних осам вјекова.

Из ГП УРА су рпије два дана подсјетили да је управо Марковић, уочи избора, увидјевши шта је међу грађанима изазвало њихово безакоње, предлагао цркви исти Закон о слободи вјероисповијести, ослобођен од вануставних чланова, који сада критикује.

Саопштили су да је за спорни однос и калкулисање између државе и цркве крив искључиво ДПС, јер су имовину и цркве нетачно у катастре уписивали директори катастара ДПС док је још Мило Ђукановић био премијер.

„Ако Марковић, који је уз то и дипломирани правник, вјерује да је нешто држави отето, имао је прилике као премијер, да поднесе тужбу суду и уз тужбу доказе да тражи да се то што је уписано као имовина СПЦ како они кажу, а ја бих рекао МЦП и епархије будимљанско – никшићке или епархије милешевске, врати држави“, казао је Шоћ.

Он је истакао да чињеница да он то није урадио читавог мандата, нити било који од његових претходника на том мјесту, говори да су они свјесни да то никад није била државна имовина и да нема доказа да је то и била.

„Ово што сада говори као коментар, више тумачим као политичку причу, него као озбиљан аргумент у прилог тврдњи да је то било државно, па је отето. Јер ако је отето, нека објасни како је то отето, а да 70 и кусур година од Другог свјетског рата наовамо, нико од идеолошких мрзитеља цркве и правних и идеолошких претходника партије Марковића, ништа није урадио да то оспори“, истакао је Шоћ.

Шоћ каже да је, напротив, комунистичка власт у више наврата показала да то сматра имовином цркве.

На оптужбе које се могу чути у јавности да ће имовина МЦП и епархија СПЦ бити препуштена Србији, одговорио је да то није тачно и је црква и у току разговора са представницима бивше Владе показала папире и из Србије и из Црне Горе који показују да то није тачно.

„То је једна од безочних лажи која говори о људском и интелектуалном карактеру оних који их изричу…Ти, који то причају, могу само да се стиде свог интелектуалног безобразлука и незнања, јер изговарају нешто што је ординарна и очигледна лаж, а да се при томе ниједног момента нису потрудили да пруже макар један документ који би потврдио ту њихову тврдњу“, рекао је Шоћ.

Почиње расправа о измјенама закона, пленум наредне седмице

О предлогу закона који је предложила Влада Здравка Кривокапића, данас ће расправљати Законодавни одбор Скупштине, а у понедјељак и Одбор за људска права и слободе. На сједницу Одбора за људска права позвани су министар правде, људских и мањинских права Владимир Лепосавић, заштитник људских права и слобода Црне Горе Синиша Бјековић, министарка просвјете, науке, културе и спорта Весна Братић, као и представници МЦП, Исламске заједнице, Надбискупског ординаријата Бар и Јеврејске заједнице, међународних организација са сједиштем у Црној Гори и НВО Грађанска алијанса.

Током наредне седмице измјене закона ће разматрати и Парламент, који ће о њему дати завршну ријеч.

Уколико парламент усвоји измјене закона, он се шаље предсједнику Црне Горе Милу Ђукановићу који треба да га прогласи указом и то у року од седам дана.

Уколико одлучи да га врати Скупштини на поновно одлучивање, за то има рок од три дана. Ако Скупштина поново усвоји измјене Закона, предсједник државе је у обавези да прогласи закон.

Измјенама, које је предложила нова Влада, се бришу чланови 61, 62, 63 и 64, који на тај начин регулишу право својине.

У предлогу Закона се наводи и да је питање утврђивања својинских права регулисано законима Црне Горе, а да спорне одредбе нису усаглашене са уставним правима и стандардима.

Важећим Законом, који је од 8. јануара на снази, је предвиђено да вјерски објекти и земљиште који су били имовина Црне Горе до 1918. године, а за које не постоје докази вјерских заједница о праву својине, прелазе у државну.

(Вијести)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest