Србија дозволила извоз брашна и уља ка Црној Гори

Влада Србије је усвојила иницијативу Групације произвођача биљних уља Привредне коморе Србије (ПКС) према којој ће и даље бити омогућен слободан извоз сунцокретовог уља ка Црној Гори и остатку региона из Србије. Такође разматрају да поднесу иницијативу и за дозволу извоза брашна и пшенице.

Овим се само још једном доказује како званична Србија, упркос свим нападима, жели да буде та која ће очувати мир и стабилност у региону, али и да цијели регион и нахрани. И поред разних напада, како од БиХ, Хрватске, а у највећој мјери Црне Горе, званични Београд не жели да улази у „препуцавачко“ блато већ ипак жели да буде помиритељски настројен према цијелом региону.

Слична је ситуација била и приликом првог таласа пандемије корона вируса, када је званична Подгорица била та која је оптуживала Србију за „конфискацију“ респиратора, што се на крају испоставило као велика обмана. Србија је и тада снабдијевала Црну Гору са свим потребним намирницама, а потом била и адреса гдје су стигли први контигенти вакцина против вируса ЦОВИД-19. Сјетимо се фотографија како је цијели регион ишао у Београд како би се вакцинисао, јер управо њихове власти нису биле довољно способне да вакцине обезбиједе на вријеме.

Ова одлука Владе Србије, као и иницијатива Групације произвођача биљних уља Привредне коморе, представљају Србију онакву каква она јесте – братска земља Црној Гори. У јеку великих сукоба и великог раста цијена на тржишту основних животних намирница, поново је Србија та која обезбјеђује сигурност региону, а по сопствену штету.

Предсједник Србије Александар Вучић у недавној изјави је казао како не би имало никаквог смисла да је Србија обезбијеђена, а да су гладни људи у Скопљу, Бања Луци Подгорици.

„Имамо 800.000 тона пшенице и милион и по тона кукуруза, наше годишње потребе су 1,2 милиона тона пшенице, а жетва је у августу“, рекао је Вучић, објашњавајући да Србија има довољне залихе хране.

Он је рекао да су захтјеви за извоз житарица огромни и да је због тога уведена забрана извоза.

„Хоћемо да избјегнемо оно што се догодило у понедјељак, то шта је тада прелазило преко административне линије на Мердару никада у историји није прешло, шта је прелазило на другим прелазима није забиљежено. Имали смо захтјеве за 200.000 тона пшенице у једном дану, толика је помама у региону за житарицама. Цијене су отишле у небеса, сви морају да обезбиједе хљеб за своје становништво, зато смо донијели мјеру о забрани извоза пшенице“, рекао је председник Србије на отварању мађарске фабрике УБМ у Адашевцима код Шида.

Када Влада процијени да смо сигурни, може да дозволи извоз, али то мјеримо буквално сваког дана да не бисмо бринули имамо ли довољно за потребе домаћег становништва, рекао је Вучић.

„Када кажем домаће становништво, мислим на цијелу Србију, али дјелимично и окружење. Да имамо ми, а да немају људи у Скопљу, Подгорици или Бијељини, нема никаквог смисла“,, рекао је Вучић.

Извор: Борба

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest