Шта се кува: ДПС спреман за дијалог, одблокирати институције

Без разговора и консензуса нема напретка у Црној Гори, и морамо ризиковати мало више и упустити се у разговоре како би дошли до резултата који се односе прије свега на деблокаду правосудних институција, констатовао је у интервју за Парламентарни канал Јавног сервиса челник клуба посланика Демократске партије социјалиста (ДПС) Данијел Живковић. Он је рекао да је ствар за похвалу у новом сазиву Парламентарни канал, те већа транспарентност рада Скупштине.

„Имамо и отворене преносе сједница радних тијела, што све даје укупној јавности прилику да се упозна са активностима посланика на радним тијелима. Парламентарни канал је омогућио грађанима да се боље упознају са расправама и то је похвално“, указао је Живковић.

Он је навео да ДПС није ступао у бојкот парламента, већ су на самом почетку казали да желе да искажу револт због бахатости власти и политичке ситуације, али најмање је циљ био опструкција рада било које институције.

„Ми смо проевропска опозиција. Бојим се да власт није препознала да преко пута себе има европску опозицију којој је циљ дијалог, а не опструкција било које институције“, наводи Живковић.

По његовом суду, куриозитет је да имамо експертску или експертско-политичку владу, гђе се десило то да највећи дио парламентарне већине нема своје представнике у влади.

„Па је самим тим била неопходнија потреба да министри чешће долазе у Скупштину да се упознамо са политикама владе. Један број министара игнорисао је ту обавезу, превиђајући чињеницу да легитимитет управо црпе из легитимитета посланика јер су их посланици бирали. Па би било логично да саслушамо све оно што имају да кажу и да саслушају све оно што је упит парламента. Нажалост, један број министара је избјегавао ту обавезу“, подвукао је Живковић.

Како је рекао, конкретно су то ресор финансија и ресор културе, науке, просвјете и спорта.

„Чини се да је ту изостала одговорнија реакција владе и тих министарстава према Скупштини Црне Горе“, констатује Живковић.

Он је нагласио да је одговорност министара у ранијем сазиву била на већем нивоу и на одборима и на пленуму.

По тврдњи Живковића, у парламенту нема ниједне скривене теме за Демократску партију социјалиста. Он је навео да су многе теме досад коришћене за злоупотребе у политчком простору, не би ли се то ставило као терет бившој владајућој већини и ДПС-у.

Осврћући се на недавну инцијативу за изгласавање неповјерења Влади, Живковић је рекао да је она показала јединство 40 посланика опозиције.

„И показала је да антидржавна политика треба да оде у прошлост. Показала је да оваква политика треба да оде и које су све несугласице актуелне парламенарне већине. Ту нема већинског расположења за подршку влади Здравка Кривокапића. Сада је само питање политичке тактике и вјештине могућег како ће се окончати тај процес. На крају, ДФ је саопштио да би било неопходно да се врати грађанима мандат и да се иде на изборе јер је ово стање неодрживо“, навео је Живковић.

Он тврди да је ДПС спремна за пријевремене парламентарне изборе.

„Резултати свих истраживања показују да је ДПС повећала ниво повјерења бирачке јавности. Чврсто стојимо на проценту гласова који смо остварили на парламентарним изборима. Нека истраживања која не радимо ми него неке реномиране куће за неке друге политичке субјекте нам дају и неколико процената више. Имамо ниво од 35 одсто који је био на парламентарним изборима. Да је ово тачно говори вам и чињеница да су оне партије које су сада у власти сигурне у своју побједу оне би одмах расписале парламентарне изборе“, навео је Живковић.

По његовом мишљењу, ДПС доминра политичком сценом у Црној Гори у односу на оно што је подршка бирачке јавности.

„То што на другој страни имамо субјекте који су се окупили на платформи мржње према ДПС је питање дефицита политичке зрелости и одговорности према националним интересима Црне Горе. То је проблем у Црној Гори. Држава не може да напредује ако стално имамо приступ да смо ми на једној страни а ДПС на другој. Ако мало отворимо хоризонте и видике онда ћете препознати да у ДПС можете имати партнера и да у партнерству са ДПС можете градити бољу будућност у Црној Гори“, поручио је Живковић.

Како је рекао, честе су спекулације у дијелу јавности да терет коалиционог капацитета ДПС лежи на њеном предсједнику Милу Ђукановићу

„О предсједнику Ђукановићу и достугнућима политике коју је он водио у претходним годинама нема потребе говорити. Они који пласирају такве тврдње треба да размисле о нивоу политичке културе“, истакао је Живковић.

Коментаришући најављени програм Владиних економских реформи, Живковић је рекао да то као реалност не виде ни они у парламенту који чине парламентарну већину.

„Они су и сами казали да је ова влада криминална и корумпирана, и дали су им више негативних епитета и квалификација, него што је то дала опозиција. Друго, везано за питање самог плана, он јесте веома амбициозан и њему се приступило без озбиљне анализе, ђелује ми као нешто у службу и сврху формирања нове политичке структуре на политчкој сцени у Црној Гори. Између осталог, провијавају одређене изјаве премијера и неких министара да би било нужно формирати неку нову политичку структуру и то претежно од оних министара који се баве овим програмом названим ‘Европа сад’ од стране Владе“, оцјењује Живковић.

Како је рекао, план мора проћи свеобухватну анализу у парламенту и мора се добро сагледати како та законска рјешења и буџет ђелују на економски и финансијски систем државе, па тек након тога може да се размишља је ли тај план потребан Црној Гори.

„А ММФ је указао да план треба спроводити у фазама“, подсјетио је Живковић.

Он је одбацио оптужбе да је ДПС оставио у наслеђе лошу економско-социјалну ситуацију, истичући да се ради о бесмислицама.

Упитан о најављеном закону о поријеку имовине, он је рекао да је завршено вријеме пријеких судова у Црној Гори.

„Тај закон ће се доносити за сваког грађанина, а не због функционера раније или садашње власти, већ за све грађане“ казао је Живковић, истичући да немају ништа против да се било чија имовина провјери, па ни имовина лидера ДПС-а

Живковић је рекао да без разговора и консензуса нема напретка у Црној Гори.

„Морамо ризиковати мало више и упустити се у разговоре како би дошли до резултата који се односе прије свега на деблокаду правосудних институција. Црна Гора је грађанска држава која треба да напредује на путу ка Европској унији“, закључио је Живковић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest