Стијовић: Пољопривредни произвођачи могу очекивати већу и снажнију подршку

Пољопривредни произвођачи, односно цјелокупан пољопривредни сектор, у наредној години могу очекивати још већу и снажнију подршку, како кроз мјере националног буџета, тако и у оквиру ИПАРД програма, саопштио је ресорни минстар Александар Стијовић.

Он је рекао да ће подршку реализовати кроз више стубова.

„Важан стуб ће представљати мјере тржишно-цјеновне политике, са значајном подршком за директна плаћања, која су ове године повећана по јединици површине и грлу стоке, али и увођењем по први пут ораница у систем плаћања“, рекао је Стјовић одговарајући на питање представника Клуба посланика Демократе – Демос – Мир је наша нација, Албина Ћемана које мјере финансијске подршке могу очекивати пољопривредни произвођачи у наредној години.

Стјовић је казао да ће спроводити активности на увођењу ливада и пашњака у систем директних плаћања, односно површина које су најдоминантније у структури наших површина.

Такође, како је најавио, опредијелиће се подршка за сектор мљекарства, кроз подршку за производњу и прераду.

Стијовић је рекао да су у овој тешкој години, са становишта неповољних климатских прилика и кретања цијена инпута у сточарској производњи, опредијелили највећу подршку која је до сада била у том сектору.

„Никада се више није улагало него ове године, а тај тренд планирамо да наставимо и у наредној години. То су чињенице, а на крају године ћемо имати бројке које ће показати колико је подржан сектор“, додао је Стијовић.

Осм тога, како је најавио, подржаће се сјеменска и производња дувана.

„Додатни нагласак имаће подршка кроз мјеру управљање ризицима у пољопривреди, гђе је потребан значајно већи број осигурања производње од елементарних непогода“, додао је Стијовић.

Стијовић је саопштио да ће други важан стуб подршке представљати мјере руралног развоја, кроз које ће се подржати воћарство, маслинарство, виноградарство и винарство повртарство, набавка пољопривредне механизације, изградња бунара и бистијерни.

„Подржаћемо активности кооператива, организацију произвођача и удружења и развој кластера, а подршка ће се креирати и за унапређење сточног фонда, достизање стандарда добробити животиња, очување генетичких ресурса, одрживо коришчење планинских пашњака“, навео је Стијовић.

Он је казао да се трећи стуб подршке односи на значајне сервисе у пољопривреди.

Четврти стуб чине социјални трансфери, кроз програм старачких накнада, које је Минстарство у овој години значајно повећало.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest