Стопирана два програма Завода за запошљавање

СЕЛЕКТИВНА ДОДЈЕЛА НОВЦА
Стопирана два програма Завода за запошљавање
Агенција за заштиту конкуренције покренула испитне поступке због сумњи да је Завод додијелио незакониту помоћ


Агенција за заштиту конкуренције (АЗК) је самоинцијативно покренула два испитна поступка којима је обухватила Завод за запошљавање Црне Горе (ЗЗЗЦГ) односно два његова програма – професионална рехабилитација и трошкови професионалне рехабилитације.

Ови поступци су покренути 18. јануара ове године.

АЗК у рјешењима наводи да сумња да је ова помоћ незаконито додијељена. Директор Завода за запошљавање је функционер Бошњачке странке Суљо Мустафић.

Законска обавеза Завода је била да прије покретања ових програма тражи став о томе да ли су усклађени са Законом о државној помоћи.

У јануару четири испитна поступка
Агенција је од Нове године покренула самоинцијативно укупно четири испитна поступка од којих се друга два односе на први и трећи пакета Владине помоћи због ковид кризе који су добили зелено свјетло, као и за помоћ од три милиона еура коју је добила “Барска пловидба” у 2019. године, а тај поступак још се испитује.

Заводу је дат рок од мјесец дана да Агенцији за оба програма комплетну документацију која прати њихову реализацију, те све расположиве податке потребне за испитивање усклађености државне помоћи додијељене на основу ових програма и информације о свим другим помоћима додијељеним за исте оправдане трошкове и да, одмах по пријему рјешења АЗК, привремено обустави даљу додјелу државне помоћи корисницима до одлучивања о усклађености помоћи са Законом о контроли државне помоћи.

Завод за запошљавање
Завод за запошљавањефото: Лука Зековић
Агенција је позвала и друге заинтересоване стране да јој доставе све информације и податке значајне за њено одлучивање.

“Незаконита државна помоћ је помоћ која је додијељена без претходне пријаве или прије одлучивања Агенције о усклађености те помоћи са Законом о државној помоћи. Постоји сумња да је Завод кроз програм професионална рехабилитација и програм трошкови професионалне рехабилитације додијелио незакониту (непријављену) државну помоћ, због чега је Агенција, по службеној дужности, покренула поступак како би испитала расположиве податке и информације и оцијенила усклађеност додијељене државне помоћи са законом” пише у рјешењу АЗК.

Могућност управног спора
Наводи се да је Завод кроз мјере финансијске подршке реализоване путем програма професионална рехабилитација подијелио 255.781,07 еура, док за други порограм трошкови професионалне рехабилитације наводе новчани износи од 6.986,15 еура.

“Предности које су директно или индиректно додијељене кроз државни новац могу представљати државну помоћ, а пренос државних средстава може бити у разним облицима, попут директних бесповратних средстава, зајмова, гаранција, директног улагања у капитал предузетника и користи у натури.

У конкретном случају, постоји сумња да је Завод, кроз програм трошкови професионалне оријентације, додијелио средства у укупном износу од 6.986,15 еура, а кроз програм професионална рехабилитација, додијелио средства у укупном износу од 255.781,07 еура.

Селективност мјере подразумијева да се мјера примјењује само на одређене предузетнике (њихове групе) или одређене секторе, или одређене регионе.

Заправо, свака мјера државе која није опште природе и која није доступна свима под једнаким условима (садржи макар један дискриминишући елемент) представља селективну мјеру. Реализована финансијска помоћ односи се само на кориснике два програма, те је самим тим испуњен и овај услов”, објашњење је АЗК. Агенција наводи да ако јој Завод за запошљавање не достави потребну документацију, она може да покрене управни спор.

278,515 хиљада еура је вриједност државне помоћи коју је Пријестонице Цетиње потрошила за реализацију спортских активности и спортских дешавања у том граду, а за коју је АЗК 10. децембра прошле године покренула испитни поступак због сумњи да је незаконито додијељена

Поступци за Технополис, Скијалишта, Пријестоницу Цетиње, Министарство спорта…
Агенција је у децембру прошле године покренула самоиницијативно пет испитних поступака због сумњи о незаконитој државној помоћи који су у току.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest