Унипром: Неће да послују под „каматашким условима“ рада

Представници Унипрома поручили су да ако држави није у интересу да очува добро пословање тако великог извозника и буде квалитетан партнер у развоју индустрије, онда ни тој компанији не може бити интерес да послује под “каматашким условима” рада.

„Свака држава на свијету чува своју индустрију, помаже је, труди се да иста опстане у времену овакве здрвствено јавне пошасти, а ми се сусријећемо са ситуацијом да због потпуног одсуства пословне етике појединаца и личних аномизитета, доводимо у питање компанију која плаћа све порезе и огромним средствима пуни државни буџет“, наводи се у саопштењу Унипрома.

Управа Комбината алуминијума (КАП) најавила је раније радницима да се припреме за постепено гашење ћелија у Електролизи, односно престанак производње алуминијума од 15. децембра, због високих цијена струје од 1. јануара, када им истиче уговор о снабдијевању са Електропривредом (ЕПЦГ).

Из Унипрома су, објашњавајући актуелну стуацију, навели да је просјечна цијена електричне енергије у прошлој години на Мађарској берзи, ХУПЕX, била 35 еура по мегават сату (МЊх).

Унипром је, како тврде, плаћао десет еура више по једном МЊх, односно укупно 45 еура плус порез на додату вриједност (ПДВ).

„Унипром је у прошлој години потросио 572,56 хиљада МЊх више електричне енергије, што јасно упућије, ако помножимо са десет еура, да је ЕПЦГ приходовала више него што би могла да је прода на берзи. Од КАП-а им је остало чистих 5,73 милиона еура“, тврде у Унипрому.

Унипром КАП је, како су казали његови представници, платио електричну енергију по МЊх по уговору који је направљен за прошлу годину и морао је да поштује уговор.

„ЕПЦГ тада није нашла за сходно да спусти цијену електричне енергије, у складу са цијеном на берзи, а како Унипром КАП не би правио губитак. Сада ЕПЦГ неће да поштује уговор који су у обавези да поштују према члану 16 из уговора који је направљен за ову годину, који је аутоматски требало да се под истим условима продужи за наредну, него измишљају околности које су настале на тржишту“, поручили су из Унипрома.

Једна ствар је, како су закључили, сасвим очигледна – непоштовање елементарних тржишних и етичких правила пословања и наравно све у циљу наношења огромне штете Унипрому и толиким породицама.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest