Управа полиције: Тужилаштву је драже да ми употријебимо силу према грађанима, него да они раде свој посао

“Да ли нам ви то добронамјерно предлажете да прекинемо јавна окупљања употребом средстава принуде и сукобимо се са грађанима наше државе за чију безбједност смо ми задужени? Да ли ви то нас савјетујете да прекидамо јавна окупљања да би ви након тога водили поступке против полицијских службеника као што то радите у Пљевљима, Котору Подгорици и Никшићу?”, питају из Управе полиције

Веселин Вељовић

Полиција добро зна своје законом утврђене надлежности и Тужилаштво не треба на то да их подсјећа, поручили су из Управе полиције. У реаговању на данашње оптужбе Вишег државног тужилаштва, наводе да “без сујете апелују” на тужилаштва да ефикасније спроводе активности из своје надлежности, јер то грађани очекују од свих заједно.

“Да ли нам ви то добронамјерно предлажете да прекинемо јавна окупљања употребом средстава принуде и сукобимо се са грађанима наше државе за чију безбједност смо ми задужени? Да ли ви то нас савјетујете да прекидамо јавна окупљања да би ви након тога водили поступке против полицијских службеника као што то радите у Пљевљима, Котору Подгорици и Никшићу?”, питају из Управе полиције.

Појашњавају да Управа полиције одлично познаје своје надлежност, али изгледа да је Тужилаштву дражи сценарио да полиција према својим грађанима употријеби силу на улици него да он раде свој посао.

Када је ријеч о јавним окупљањима грађана, полиција може да дјелује на два начина – да уђе у интервенцију која се спроводи на основу законских овлашћења и на основу безбједоносне процјене и да документује догађај и о свему обавијести надлежно тужилаштво које налаже даље мјере и радње на процесуирању одговорних лица, преноси ЦдМ.

“Мишљења смо да смо поступили исправно, да је наша безбједоносна процјена била исправна, да би прекидање јавних окупљања и улазак у интервенције на окупљањима гдје је присутно више хиљада грађана међу којима је било и дјеце и малољетних лица имало несагледиве друштвене, безбједоносне и политичке посљедице. За тужилаштво нема елемената кривичних дјела али има елемената да полиција употребом средстава принуде дјелује према грађанима Црне Горе”, закључују у реаговању.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest