Управни суд наложио АСК-у да поново провјери да ли је Мило Ђукановић прекршио закон

FOTO: Borba

ПЕРОВИЋ ДА ВИДИ ШТО РАДОЊИЋ НИЈЕ
Управни суд наложио АСК-у да поново провјери да ли је Мило Ђукановић прекршио закон
Суд закључио да је одлука по пријави МАНС-а за непријављивање увећања имовине контрадикторна, паушална и произвољна… Упркос снимцима, бивши шеф АСК није „видио“ објекте у Кочанима који нијесу „рушевни“, како их је предсједник пријављивао…


Имање Ђукановића у Кочанима 2019, Фото: Вијести

Агенција за спречавање корупције (АСК) поново ће одлучивати по иницијативи Мреже за афирмацији невладиног сектора (МАНС) против предјседника Мила Ђукановића због непријављивања увећања имовине у мјесту Кочани, на територији Никшића.

То је Агенцији недавно наложио Управни суд, након скоро двије године од када је тадашњи директор Сретен Радоњић одговорио НВО МАНС да је њихова иницјатива неоснована, јер провјером података “нијесу утврђена било каква одступања са подацима који се воде у званичним евиденцијама других државних органа”.

“Вијести” су у марту 2019. објавиле да двије од три куће на породичном имању Ђукановића у Кочанима нијесу пријављене и да не постоје у евиденцијама Управе за некретнине, АСК, али ни на сајту никшићког Секретаријата за урбанизам.

Објекти који нијесу “рушевни”, како их је Ђукановић до тада пријављивао државним органима, јасно се виде на снимцима из ваздуха достављеним “Вијестима”.

Радоњић је тада, у одговору, МАНС-у спочитао и да “своје наводе темељи на новинским чланицима, а који нијесу правно релевантни докази…”.

Предсједник државе никада није демантовао писање “Вијести“.

Ђукановић је од љета 2020. власник кућа у Кочанима, недалеко од Никшића, које је, према подацима Управе за некретнине, без грађевинске дозволе изградио његов млађи брат Ацо Ђукановић.

Јелена Перовић
Јелена Перовићфото: Саво Прелевић
Шеф државе и лидер ДПС-а се 2. јуна 2020. укњижио на двије куће. Ђукановић је до имовине дошао размјеном по свему судећи са братом, који се истог дана укњижио на кућу и земљу у никшићким Растоцима, за коју наводи да је стекао размјеном.

Контрадикторно, паушално и произвољно
Управни суд је Агенцију упозорио на то да је “диспозитив рјешења у супротности са образложењем“.

“Контрадикторно је како тужена (Агенција) диспозитивом оспореног рјешења одбија захтјев тужиоца (МАНС) у цјелости, а у образложењу наводи да нема елемената за покретање поступка оцјене да ли Мило Ђукановић као јавни функционер крши одредбе Закона о спречавању корупције, које се односе на достављање извјештаја о имовини и приходима са непотпуним подацима. Нејасно је како је тужена у диспозитиву одлучила о основаности захтјева, којем претходи покретање поступка сходно члану 31 Закона о спречавању корупције, а у образложењу закључује да нема елемената за покретање поступка у којем се одлучује да ли је функционер повриједио одредбе овог Закона“, стоји у пресуди Управног суда.

Ваља указати, наводи се у пресуди Управног суда, и на то да АСК “паушално и произвољно наводи да је за именованог јавног функционера извршена провјера свих података по службеној дужности“.

Сретен Радоњић
Сретен Радоњићфото: Лука Зековић
“… И да у току провјере нијесу утврђена било каква одступања са подацима који се воде у званичним евиденцијама других државних орхана, без навођења конкретних података и без образложења на који начин и како је вршила провјеру и зашто се позива само на провјеру података из извјештаја упоређивањем тих података са прикупљеним подацима о имовини код других органа власти, код чињенице да је тужилац (МАНС) у захтјеву навео да је именовани јавни функционер и Управи за некретнине пријавио нетачне и непотпуне податке“, стоји у пресуди.

Управни суд је АСК-у наложио да “има у виду примједбе и недостатке овог рјешења, и да сагласно Закону о управном поступку, донесе ново, законито рјешење“.

Миловац: Има ли АСК снаге за законите одлуке
Директор Истраживачког центра МАНС-а Дејан Миловац казао је да је одлука Управног суда очекивана, имајући у виду да је одлука АСК “била школски примјер непостојања политичке воље да се та институција коначно почне бавити својим послом и то у дијелу који се односи на високе државне функционере“.

“Као таква, она је представљала дио устаљене праксе бившег директора, Сретена Радоњића, која је имала за циљ максималну заштиту кључних носица претходне власти, у овом случају предсједника Мила Ђукановића. То смо видјели у случају плаћеног пута у Дубаи, скупоцјених сатова, минуса на кредитној картици и бројних других случајева очигледног незаконитог поступања државних функционера, чије понашање је АСК у континуитету одбијала да санкционише у складу са законом“, поручио је Миловац.

Дејан Миловац
Дејан Миловацфото: Борис Пејовић
Он каже да је Управни суд овом, али и осталим пресудама које су се односиле на одлуке Радоњића, обавезао нови менаџемент АСК да донесе нове, на закону засноване одлуке.

“Ипак, нисам оптимиста када је у питању нова директорица Јелена Перовић да ће се пракса значајније промијенити. Ово из разлога што, нарочито када је у питању незаконито богаћење јавних функционера, директорица Перовић очигледно нема намјеру да озбиљно преиспита досадашњи рад Агенције и обезбиједи да закон буде примијењен у пуном капацитету и једнако према свима. То се, нажалост, односи и на друга поља дјеловања ’нове Агенције’, нарочито у дијелу који се односи на финансирање политичких партија гдје је ова институција уложила озбиљне напоре да информације које су кључне за грађанску контролу трошења државног новца, на сваки могући начин сакрије од јавности. У том смислу, до стварне реформе ове институције, она ће наставити да представља препреку за ону борбу против корупције која би дала конкретне и одрживе резултате“, закључио је Миловац.

Кочане пријавио Агенцији након размјене
У имовинском извјештају Ђукановића за прошлу годину стоји да је његова плата већи дио године износила близу 2.105 еура.

Када је у питању непокретна имовина, Ђукановић је власник стана од 187 метара квадратних које је стекао откупом, а након оставинског поступка размјеном или насљедством стекао је и стамбене просторе од 47 и 170 квадрата, нестамбене просторе од 42, 70 и 168 квадрата, гараже од 81 квадрат, и око 110.000 метара квадратних земљишта.

Након размјене у јуну 2020, шеф државе је у јулу пријавио промјену имовине већу од 5.000 еура. Према Закону, обавеза функционера је да овакве промјене, у посебном извјештају, пријави најкасније у року од мјесец дана.

Ђукановић је пријавио да је његова супруга Лидија Ђукановић већи дио године примала мало више од 890 еура, а према извјештају, власница је породичне стамбене зграде од 121 квадрат и 12 квадрата помоћне зграде, 500 квадрата дворишта и преко 2.500 квадрата земљишта.

Ђукановић је сувласник фирме “Глобал Монтенегро” и чевртине “Универзитатса” – оснивача Универзитета Доња Горица.

У Ђукановићевом имовинском картону се наводи и да је на “Универзитатс” уписано непуних 20.000 квадрата зграде и гараже и мало више од 12.000 квадрата земљишта у Доњој Горици.

На “Глобал Монтенегро” уписано је 20.130 квадрата земљишта под хипотеком у Будви.

Ђукановић није дао сагласност Агенције да приступи његовом банкарском рачуну.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest