Већина родитеља није задовољна лијечењем дјеце

Pixabay

Брзином остваривања здравствених услуга задовољно је само 5,3 одсто родитеља, углавном није задовољно 33,8 одсто, а уопште није задовољно 24,9 одсто

Истраживање Удружења „Родитељи“ показало је да је више од 50 одсто анкетираних родитеља незадовољно здравственом заштитом дјеце у установама, од чега преко 20 одсто није уопште задовољно њиховим радом. Истраживање које је Удружење урадило током овог љета, у оквиру пројекта „Инклузивно креирање локалних јавних политика и услуга“, а у које је „Дан“ имао увид, показало је да је брзином остваривања здравствене заштите задовољно само 5,3 одсто родитеља.

– Здравственим установама у својој општини углавном је задовољно 44,8 одсто родитеља, а углавном није задовољно 27,9 процената. У потпуности је задовољно 6,3 одсто, а уопште није задовољно 19,7 одсто испитаних родитеља. Око 11 одсто родитеља навело је да им је само ђелимично доступна услуга изабраног педијатра, док је 85,4 одсто њих потврдило да су им љекари за дјецу на располагању. Међу разлозима незадовољства наводе често одсуство љекара, неадекватне замјене, рад у само једној смјени. Међу анкетираним родитељима, 24,7 одсто је оних који су навели да у њиховој општини није могуће обавити специјалистичке прегледе дерматолога, неонатолога, офталмолога, дјечијег психолога и кардиолога – показало је истраживање.

Застарјело градиво у школама

Истраживање је показало и да је услугама у области образовања углавном задовољно чак 54,5 одсто анкетираних родитеља, а уопште није задовољно њих 11,8 одсто.

– Сматрају да је корона знатно негативно утицала на квалитет образовања, концепт извођења наставе је застарио, градиво није прилагођено узрасту и обимно је – показује истраживање.

Удружење „Родитељи“ је претходних мјесеци спровело двије онлајн анкете намијењене родитељима у Црној Гори. Прва анкета се односила на доступност и квалитет услуга које користе родитељи и дјеца у општинама у којима живе, а друга на услуге које, по њиховом мишљењу, треба дигитализовати.

Као три најбоље услуге које остварују, родитељи су препознали упис дјеце у вртић/школу, пријаве за дјечији додатак и електронски дневник.

– Око 44 одсто родитеља углавном је задовољно јавним услугама из области здравства, образовања и социјалне заштите које су доступне у њиховим општинама, а тичу се живота породица. Брзином остваривања здравствених услуга задовољно је само 5,3 одсто родитеља, углавном је задовољно 35,1, углавном није задовољно 33,8, а уопште није задовољно 24,9 анкетираних. Најчешћи начин заказивања прегледа који практикују је лично, одласком у Дом здравља, што је потврдило 46,2 одсто родитеља; телефоном то чини њих 34,9 одсто, а преко портала еЗдравље 18,9 процената. Начином на који се у домовима здравља спроводе систематски прегледи задовољно је 52,6 процената родитеља – констатовано је у истраживању.

Према том документу, 48,1 одсто родитеља приморани су да због неких услуга путују у друге општине.

– Као разлоге због којих су принуђени да одлазе у неке друге општине наводе специјалистичке прегледе за дјецу и одрасле, али и подршку стручних радника за рад са дјецом са сметњама у развоју. Чак 55,8 одсто родитеља који су учествовали у овој анкети не зна да ли дјеца са сметњама у развоју у њиховој општини добијају адекватну здравствену заштиту. Да им је она пружена ђелимично сматра 18,8 одсто, а да немају адекватну подршку у том смислу сматра 16,5 одсто родитеља. Само 8,9 одсто њих мисли да је здравствена заштита дјеце са сметњама адекватна. Највише им недостају третмани логопеда и дефектолога – наводи се у истраживању.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest