Венеција и Будимпешта би могле да буду стављене на Унесков списак угрожене свјетске баштине

Фото:_ Сат травел

У Венецији утицај масовног туризма спада међу критеријуме због којих је Унеско затражио да се тај град стави на списак угрожене свјетске баштине.

Фото: Сат травел

Венеција и Будимпешта би могле да буду стављене на Унесков списак угрожене свјетске баштине, а комерцијална лука у Ливерпулу да буде скинута са списка свјетске баштине због сувише брзог развоја, саопштила је УН организација за образовање, науку и културу (Унеско).

Препоруке савјетодавних тијела Унеска објављене су уочи састанка Комитета свјетске баштине који ће бити одржан у Фуџуу у Кини од 16. до 31. јула и на коме ће се одлучити о евентуалном прихватању тих препорука. У Венецији утицај масовног туризма спада међу критеријуме због којих је Унеско затражио да се тај град стави на списак угрожене свјетске баштине. Када је ријеч о Будимпешти погођене су обале Дунава и кварт Будимског дворца, дворски комплекс мађарских краљева.

Фото: ФЛИXБУС

Ради се о неблаговременим рушењима и великој изградњи посебно високих зграда које мијењају природу тих историјских мјеста. Међу предлозима за уврштавање у списак угрожених локација свјетске баштине је и велики корални гребен код Аустралије због његовог нарушавања изазваног климатским промјенама. Када је ријеч о комерцијалној луци у Ливерпулу одлука Унеска би могла да буде још снажнија јер се ради о потпуном скидању тог објекта са списка свјетске баштине. Велики пројекат развоја докова у Ливерпулу назван „Ливерпоол Wатерс“, имао би дубоко негативан утицај за историјске зграде, према оцјени Унеска. Упркос поновљеним упозорењима Унеска развој пројекта није заустављен. Градоначелник Ливерпула Стив Ротерам изразио је жаљење због овог Унесковог предлога.

„То је дубоко разочаравајуће, поносни смо на нашу историју али наше насљеђе је витални дио ревитализације града“, рекао је он у саопштењу објављеном на друштвеним мрежама. Он је позвао Унеско да прихвати позив за посјету граду умјесто што доноси одлуке на столу, на другом крају свијета. Још једној свјетској локацији пријети скидање са списка свјетске баштине, природном резервату Селус у Танзанији због масовног криволова.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest