Војиновић: Више од 25 одсто наставника прошло кроз програм обуке – примјена Образовања за одрживи развој у настави

Министар просвјете Миомир Војиновић учествовао је на министарском састанку Управљачке платформе Западног Балкана за културу,истраживање , иновације, образовање и оспособљавање који се одржао у уторак 28. јуна у Тирани, у организацији Европске комисије и Владе Републике Албаније, саопштено је из тог ресора.

Фото: Министарство просвјете

Овај догађај је наставак Агенде Западног Балкана покренуте на Самиту, који је одржан у Брду, код Крања у Словенији, прошлог октобра и представља јединиствену прилику за размјену искустава и унапређење сарадње између региона и земаља Европске уније у областима образовања, културе, истаживања и иновација.

“У контексту концепта Образовања за одрживи развој, и његовог укључивања у образовни систем Црне Горе, министар Војиновић је указао на реформске процесе у погледу интеграције циљева одрживог развоја у наставне програме”, наводи се у саопштењу.

Такође, министар Војиновић је нагласио значај усвајања кључних стратешких докумената као што су Акциони план за интеграцију одрживог развоја, који представља Анекс Стратешког плана реформе образовања, а који је створио услове за стратешко увођење одрживог развоја у садржаје система образовања кроз два главна циља: достизање квалитета образовања за све и повећање садржаја на тему одрживог развоја у наставним програмима, од предшколског до универзитетског нивоа.

Према његовим ријечима, Министараство просвјете је развило и имплементирало Национални наставни план и програм за све нивое образовања, који укључује међунаставне теме – Образовање за одрживи развој, са циљем преусмјеравања и спровођења снажнијег модела Образовања за одрживи развој у предшколском, основном и средњем образовању, што доприноси интегративном приступу општем образовању и омогућава већи степен корелације између садржаја различитих предмета и предметних области, а све у циљу развоја кључних компетенција ученика.

“Војиновић је предочио да је више од 25 одсто наставника на свим нивоима образовања прошло кроз програм обуке за примјену Образовања за одрживи развој у настави указујући на посебну предност програма која се огледа у његовој доступности дјеци од најранијег узраста – предшколско образовање, тачније у узрасном периоду кад дјеца развијају навике и изграђују ставове о вриједностима одрживог начина живљења”, додаје се у саопштењу.

Европска комесарка за иновације, истраживање, културу, образовање и младе Марија Габриел, у финалном излагању истакла је водећу улогу образовања и оспособљавања у постизању ближе сарадње између земаља Западног Балкана и Европске уније, те да је дебата са министрима Западног Балкана показала важност која се већ придаје интеграцији подучавања и учења о еколошкој одрживости у системе образовања и оспособљавања.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest