Вучуровић: Положај припадника ромске и египћанске заједнице саставни дио и привремених мјерила за Поглавље 23

фото: поглед.ме

Поводом обиљежавања Свјетског дана ромског језика, Одбор за људска права и слободе одржао је 16. сједницу, са фокусом на разматрању Завршног извјештаја о спровођењу Стратегије за социјалну инклузију Рома и Египћана 2016-2020. и Стратегије социјалне инклузије Рома и Египћана у Црној Гори 2021-2025. са Акционим планом за 2021. годину.

фото: поглед.ме

Честитајући празник свим Ромима, предсједник Одбора за људска права и слободе Јован Јоле Вучуровић је подсјетио да је 7. новембра 2015. године Генерална скупштина УНЕСЦО-а прихватила иницијативу Републике Хрватске и прогласила 5. новембар за Свјетски дан ромског језика.

– Свјетски дан ромског језика данас се обиљежава и као ромски национални празник и заузео је равноправно мјесто са два друга ромска празника – Међународним даном Рома и Међународним даном сјећања на ромске жртве геноцида у Другом свјетском рату. Предсједник Вучуровић је истакао да се у поступку усклађивања са обавезама из процеса преговора Црне Горе са Европском унијом указује на кључне обавезе које се тичу побољшања положаја Рома и Египћана у свим областима битним за њихов живот, а на које је Црној Гори указано и у Извјештајима Европске комисије о Црној Гори за 2020. и 2021. годину- наводе у саопштењу.

Такође, Акционим планом за Поглавље 23 акценат је стављен на рјешавање правног статуса, као и на области образовања, запошљавања, становања и здравствене заштите Рома и Египћана.

Подсјетио је да је положај припадника ромске и египћанске заједнице саставни дио и привремених мјерила за Поглавље 23, гдје је примарни акценат стављен на: превенцију дискриминације и адресирање случајева дискриминације кроз административно и судско дјеловање;  дефинисање стратешког оквира којим се унапређује положај Рома и Египћана у Црној Гори, олакшава њихов приступ личним документима и регистрацији, као и њихов приступ образовању, запошљавању, здравственој заштити и социјалном смјештају, укључујући и алокацију довољних ресурса.

Посебан акценат је усмјерен на превенцију, борбу и развој стратешког оквира за сузбијање породичног насиља, укључујући подизање свијести о превенцији породичног насиља и обезбјеђивање неопходне заштите жртвама.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest