Мала хидроелектрана „Миоље поље“ (фото: Туфик Софтић)
Директор општинског предузећа „Бенерго“, које директно газдује овом електраном, Никола Ћојбашић, објаснио је да изражено у новцу то износи 169.347 еура.
Мала хидроелектрана „Миоље поље“, која је стопроцентно у власништву Општине Беране, од када је почела да ради, у марту 2021. године, па до данас, произвела је 2.122 мегаватсата (МWх) струје.
„Струју коју произведемо ми смо дужни да преко Црногорског оператера тржишта електричне енергије (ЦОТЕ), предамо у систем, а Електропривреда Црне Горе нам, затим, преко ЦОТЕ исплаћује новац за струју“, рекао је Порталу РТЦГ директор „Бенерга“.
Ћојбашић је објаснио да је то мање него што је првобитно пројектом било планирано, али да се ове године труде да створе претпоставке за повећање производње од тридесет одсто.
Он је подсјетио да је ова мала хидроелектрана изграђена на цијевима градског водовода, односно на такозваној прекидној комори, и без икакве еколошке штете. Према његовим ријечима у плану за изградњу је још једна таква мини електрана на калударско-рженичком водоводу, за коју је већ добијена сагласност, док су у фази идејне разраде изградња мини електрана на још неким водоводима.
„То је технички све једноставно, а да при томе нема ријечи о нарушавању еколошког амбијента и природе“, додаје Ћојбашић.
Директор предузећа „Бенерго“ вјерује да ће неколико таквих мини хидроелтрана у скоријој будућности, доностити Општини Беране значајан приход.
Идеју за изградњу мале хидроцентрале на градском водоводу у Беранама тадашња опозициона власт је у периоду од 2002. до 2006. године кандидовала код међународних донатора, и тај пројекат је прошао сву процедуре и био одобрен.
Те године, међутим, Демократска партија социјалиста је преузела локалну власт у Беранама, и из непознатих разлога је тада одустала од градње мале хидролектране.
Странци су тада, да би новац, који је већ био опредијељен, био утрошен, упитали шта је најнеопходније, и затим је направљено централно гријање на струју у згради Општине Беране.
Онда је услиједила позната прича о томе када је у Беранама, под влашћу ДПС-а, основано предузеће „Хидроенергија Монтенегро“, већ у јесен наредне године. Тада је бизнисмен Олег Обрадовић дошао у свој родни град и преко компаније „Хамера Цапитал“ направио договор са три општине на сјевероистоку Црне Горе о давању концесија за изградњу малих хидролектрана на њиховим територијама, понудивши им за узврат дио акција у заједничкој фирми.
Одлука о упису удјела Општине Беране у доо „Хидроенергија Монтенегро“ донијета је у локалном парламенту крајем октобра 2007. године, и према тој одлуци Општина Беране је требало да дијели десет одсто акција са Андријевицом и Плавом, односно добит у зависности од броја електрана и произведене струје на својој територији. Одлуком је дефинисано и да сједиште фирме буде у Беранама.
Све би било у реду, да затим није објелодањено да према прегледу у Централном регистру привредних субјеката Општина Беране, као ни општине Андријевица и Плав, никада нијесу уписане као власници „Хидроенергије Монтенегро“.
„Хидронергија Монтенегро“ је до сада изградила значајна број малих електрана на подручју беранске општине, из којих су, према неким рачуницама већ зарадили милионе еура, док је локална управа у Беранама, у чијем је парламенту основано ово предузеће, остала без икакве добити и користи од тих хидроцентрала.
Зато су, послије смјене власти у овом граду и одласка ДПС-а у опозицију, 2014. године, нове локалне власти, тада опозиционе на државном нивоу, покренули иницијативу за формирање новог предузећа за производњу и дистрибуцију струје које би било у потпуности општинско, а не тајкунско.
Тада је и формирано предузеће доо „Бенерго“ које је најприје изградило малу хидроцентралу на Миољем пољу. Даљи планови су изградња још једне или двије мале хидроцентрале на сеоским водоводима. На већ постојећим цјевоводима и без штете за природну околину, а од користи за Општину Беране и локалне заједнице.