За нови Агробуџет 44,8 милиона еура

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде припремило је Агробуџет, којим је опредијељено укупно 44,82 милиона еура. Ресор, на чијем је челу Александар Стијовић је кандидовао Агробуџет Влади и очекују да ће бити разматран на првој наредној сједници, односно у четвртак.

Из Министарства су Дану казали да су након усвајања Закона о буџету, припремили предлог уредбе о условима, начину и динамици спровођења мјера аграрне политике за 2021. годину, прибавили потребна мишљења и упутили предлог Влади ради доношења уре дбе.

Агробуџетом за 2021. годину, опредијељено је укупно 44.824.447 еура.

“Ова средства представљају збир средстава из националног буџета, европских фондова и кредитних аранжмана уговорених са Свјетском банком и Међународним фондом за развој пољопривреде ИФАД-ом. Удио националних средстава у односу на укупно опредијељена средства је 60 одсто, односно 27,1 милион еура, што је за 2,8 милиона еура више у односу на опредијељена национална средствау2020. години”, наводе у Министарству.

Пољопривредницима су на располагању мјере тржишно-цјеновне политике, мјере руралног развоја и мјере подршке општим сервисима и социјалним трансферима у пољопривреди.

“За мјере тржишно-цјеновне политике издвојено је 10,9 милиона еура, од чега највише на директна плаћања у пољопривреди, односно премије у сточарству и биљној производњи, које су веће у односу на прошлу годину”, истичу.

За оне пољопривредне произвођаче који желе да инвестирају кроз мјере руралног развоја опредијељено је 22,7 милиона еура.

“Уведене су нове мјере, прије свега подршка за прераду на газдинствима за коју је Министарство опредијелило износ подршке до 80 одсто вриједности прихватљиве инвестиције, а уведена је и мјера подршке побољшању услова живота на селу”, прецизирали су из Министарства пољопривреде.

Агробуџет је претходних година био усвајан у јануару, па су многи пољопривредници негодовали због кашњења у усвајању тог акта.

На питање Дана, колико се касни са Агробуџетом и колику ће штету претрпјети пољопривреда због тога, одговорили су да су од почетка године пратили стање у сектору и сходно кашњењу, прилагођавали мјере и опредијељена средства за ову годину.

“Захваљујући привременом финансирању вршене су исплате у свим секторима гдје се није могло чекати на доношење Агробуџета. Првенствено мислимо на сектор мљекарства и премије по литру млијека. Исплаћене су све премије по овом основу до јула мјесеца, истом динамиком којим би биле реализоване да је Агробуџет био усвојен”, наводе у Министарству.

Покренуте су и мјере тржишних интервенција гдје се захтијевало хитно поступање и гдје није било могућности да се чека на усвајање националног буџета.

“Ријешени су и бројни други захтјеви пољопривредника. Дакле, благовременим реаговањем успјели смо да избјегнемо било какве штете и посљедице по наше пољопривреднике. Сада је пред нама и нашом администрацијом захтјеван период. Уложићемо максималне напоре да реализујемо све планиране активности и спроведемо све агробуџетске мјере до краја године, односно, да реализујемо цјелокупан Агробуџет на задовољство наших пољопривредника”, закључили су из Стијовићевог ресора.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest