За попис из буџета 2,5 милиона евра: Парламентарна већина га прижељкују, опозиција тражи одлагање

Иако је попис био планиран на прољеће ове године, он ће се због цјелокупне ситуације са вирусом корона највјероватније одржати на јесен

пописница

Предлогом закона о буџету Црне Горе за 2021. годину предвиђена су скоро 2,5 милиона еура за попис становништва. Прецизније, за попис становништва, домаћинства и станова буџетом је предвиђено 2.447.485,60 евра, пише Дан.

Иако је попис био планиран на прољеће ове године, он ће се због цјелокупне ситуације са вирусом корона највјероватније одржати на јесен.

Поједине државе из региона су већ помјериле датум за одржавање пописа.

Попис становништва у Црној Гори је, поред локалних избора у пет градова ове године, главна преокупација како партија на власти, тако и оних у опозицији, али и невладиног сектора.

Док парламентарна већина прижељкује попис, истичући да ће то бити први слободан попис, у опозицији сматрају да ће то довести до нових подјела и тензија и да то треба избјећи.

Поједине НВО су предлагале и да се на попису ове године изостави изјашњавање грађана о идентитетским питањима, односно да се не прикупљају подаци о националној и вјерској припадности и језику.

Како су навели, све то у циљу да овај попис прође без политичких тензија, билборда, кампања и промоције национализма, што је доминирало током пописа 2011. године.

На сајту Монстата се као кључни изазов за реализацију регистарског пописа наводи непостојање регистра кућних бројева и адреса (адресног регистра), који је у надлежности Управе за катастар и државну имовину и 24 јединице локалне самоуправе.

На претходном попису, одржаном у априлу 2011 године, у Црној Гори је регистровано 620.029 становника.

Од тог броја, њих 44,98 одсто изјаснили су се као Црногорци, 28,73 одсто као Срби, 8,65 одсто као Бошњаци, 4,91 одсто као Албанци, 3,31 одсто као Муслимани, 1,01 као Роми, а 0,97 одсто као Хрвати.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest