За споразум са Украјином овлашћени Лука Бар и Монтекарго

Подсјећамо да Влада Црне Горе, у том случају, не би била уговорна страна, јер је ријеч о комерцијалним, а не међудржавним уговорима, навели су из Министарства капиталних инвестиција

foto: rtcg

Иницијатива којом се Амбасада Украјине у Црној Гори обратила Министарству капиталних инвестиција, којом је исказана заинтересованост за све врсте претовара сувих терета, течних терета и контејнера, односно за житарице, нафтне деривате и друге врсте робе у овој фази, односила се само на добијање информација који се односе на капацитете Луке Бар о чему је Министарство обавијестило Амбасаду, саопштили су „Дану“ из овог ресора.

– У случају постојања даљег интересовања са украјинске стране, неопходно је приступити преговорима са органима управљања привредних друштава која управљају лучким подручјем, као и органима управљања АД „Монтекарго“, који би за циљ имали евентуално закључивање комерцијалних уговора. Подсјећамо да Влада Црне Горе, у том случају, не би била уговорна страна, јер је ријеч о комерцијалним, а не међудржавним уговорима – наводе из овог ресора.

Из министарства на чијем је челу Ервин Ибрахимовић поручују да су о условима сарадње и потенцијалним моделима исте, у складу са Законом о привредним друштвима, да преговарају и евентуални уговор о сарадњи потпишу, овлашћени представници привредних друштава, у складу са најбољим интересом привредног друштва.

– Наравно, имајући у виду значај оваквих комерцијалних послова, не само за Луку Бар, него и за остале привредне субјекте у Црној Гори, Министарство капиталних инвестиција је спремно да пружи пуну административну подршку како би се омогућили што бољи предуслови за реализацију комерцијалног уговора, уколико би дошло до његовог закључења. Имајући у виду да на подручју Луке Бар постоје специјализовани терминали за суве расуте терете, терминал за течне терете, терминал за РО-РО и генералне терете/контејнерски терминал, Лука Бар сасвим извјесно може пружити све лучке услуге које су биле предмет начелног интересовања Амбасаде Украјине у Црној Гори. Подразумијева се, о конкретним могућностима и условима сарадње, Лука Бар ће бити у могућности да се одреди тек након добијања прецизније дефинисаних потреба са украјинске стране – поручили су из Министарства капиталних инвестиција.

Украјина има широк дијапазон производа за извоз

Украјина и Русија су крајем јула потписале споразум о извозу жита из украјинских лука, а споразум ће омогућити Украјини да извезе 22 милиона тона житарица и других пољопривредних производа који су због рата заглављени у црноморским лукама.

Прије два дана први брод са житом допловио је у Јадранско море и искрцао житарице у албанску луку Драч.

У Украјини је заступљена производња електричне енергије, горива, црне и обојене металургије, хемијска и петрохемијска и гасна, машинска и металопрерађивачка, шумарска, дрвна целулоза и папир, грађевинарски материјали, свјетлост, храна и друго. Индустрија је 2012. чинила 26% БДП-а ове источноевропске државе.

Наиме, недавно је украјински сајт ГМК.Центар, специјализован за тешку индустрију пласирао вијест, да је Влада Украјине, преко свог дипломатског представништва у Црној Гори затражила информације о тражењу алтернативних рута за извоз добара из украјинских лука.

Како је тада извијестио наведени портал, укупан капацитет луке достиже пет милиона тона годишње, а у просјеку се користи само 50 одсто њеног потенцијала.

Како је раније извијестио ГМК.Центар, у мају је првих 35 хиљада тона украјинске руде превезено кроз луку Констанца у Румунији.

Поред тога, крајем маја пољска лука Свиноујшће послала је први дио од 30 хиљада тона украјинске руде гвожђа.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest