Знатно смањена прогноза свјетског раста за 2023.

(Foto: Pixabay)

Организација за европску сарадњу и развој (ОЕЦД) знатно је смањила своја предвиђања за свјетски раст идуће године због растућих тешкоћа у еврозони везаних за рат у Украјини и синхронизованог пораста каматних стопа да би се обуздала инфлација

ОЕЦД, чије сједиште је у Паризу, очекује да ће свјетски БДП бити 2,2 одсто у односу на 2,8 одсто прогнозирано у јуну, а да ће у земљама еурозоне бити раст од само 0,3 одсто у односу на 1,6 одсто колико је претходно прогнозирано.

Очекује се да ће Нјемачка бити прва велика европска привреда која ће ући у рецесију идуће године са очекиваним падом БДП-а од 0,7 одсто.

„Изгледи за свјетски раст су се погоршали“, навела је Организација у извјештају објављеном данас под насловом „плаћање цијене рата“.

То што није дошло до смирења на терену у осмом мјесецу руске инвазије у Украјини, означеном недавном мобилизацијом руских резервиста подстакло је ту организацију на песимизам око привреде у блиској будућности.

Послије тешке 2022. године за домаћинства и фирме прије свега због скока инфлације свјетски раст ће наставити да слаби у 2023. години, навела је та институција.

Предвиђен раст за ову годину задржан је на три одсто, мада је та прогноза знатно смањена посљедњих година.

Да би показала обим шока рата на свјетску привреду та институција је процијенила на 2.800 милијарди долара очекиване финансијске губитке идуће године у односу на претходна предвиђања прије почетка руске инвазије у Украјини.

Логично је да ће земље сусједи Кијева и Москве сносити највеће трошкове, према ОЕЦД-у, тако да је највише ревидиран раст „на доље“ у еурозони од свих других региона у свијету, са 0,3 одсто у односу на 1,6 предвиђено у јуну.

Главни разлог је скок цијена енергије, а инфлација се очекује ове године на 8,1 одсто и 6,2 одсто идуће године.

ОЕЦД очекује да ће привредни раст у Америци бити 0,5 одсто у односу на 1,2 одсто предвиђено у јуну, а у Кини ће бити 4,7 одсто у односу на претходно очекиваних 4,9 одсто.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest