16.087 лица су држављани Црне Горе, али без личне карте

GOV.ME / S.Matić

Како је Министарство унутрашњих послова саопштило, до сада је утврђено да 16.087 лица имају црногорско држаљанство и да су поред тога уписани у регистар пребивалишта. Потврдили су и њихово присуство у бирачком списку Црне Горе, а након маја 2008. године никад нису подносили захтјев нити посједовали личну карту.

фото: rtcg.me

Ова лица ће бити подвргнута детаљној провјери. Савјет за контролу бирачког списка ће дати свој пуни допринос у креирању најбољих рјешења када је у питању уређивање регистара пребивалишта и боравишта, и имаће спреман текст Нацрта закона о регистрима пребивалишта и боравишта када Одбор за свеобухватну изборну реформу отпочне свој рад, поручено је са данашње сједнице овог савјетодавног тијела. На састанку је одлучено да ће овај процес бити потпуно транспарентан и инклузиван, те да ће радна група за израду нацрта овог закона, заједно са члановима Савјета, кроз детаљну анализу и конструктивну размјену мишљења, припремити коначан текст, који ће бити упућен Скупштини – наводи се у саопштењу.

Данашњој сједници присуствовали су и представници МУП-а, надлежни за управне послове, држављанство и странце, те су овом приликом представили резултате досадашњег рада у области уређивања регистра пребивалишта и регистра странаца.Саопштено је да је, након до сада спроведених провјера, за 16087 лица утврђено да се ради се о лицима која имају црногорско држављанство и уписани су у регистар пребивалишта, а након маја 2008.године никад нијесу подносили захтјев нити посједовали личну карту, налазе се у бирачком списку Црне Горе, и ова лица су приоритна група која ће бити предмет провјера. Министарство унутрашњих послова интензивно ради на обавјештавању ових лица о њиховој законској обавези да предају захтјев за издавање личне карте, а у току су и теренске провјере. Ажурирањем регистра странаца, избрисано је 1485 странаца који имају стални боравак у Црној Гори – наводи се у саопштењу МУП-а.

Циљ Савјета је, како кажу, да реално допринесе унапређењу стања у овој области, која је кључна за изборни процес, у циљу спречавања било којег вида злоупотреба. Савјет је исказао потребу за дограђивањем система за дедупликацију отисака прстију, на начин што ће се увести додатан начин контроле фотографија.

Извор: Побједа

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest