Абазовић: Сав експлоатисани шљунак Бемакс-а налази се иза КИПС-а

Премијер у техничком мандату Дритан Абазовић казао је да је Регионални водовод прије само пар година могао да испоручи преко 2.000 литара у секунди, а сада је то пало на 250, са тенденцијом даљег пада

Министарка екологије, просторног планирања и урбанизма Ана Новаковић-Ђуровић нагласила је на данашњој сједници Владе да су привредне активнсоти у кориту ријеке „Мораче“ значајно утицале на пад издашности извора „Боље сестре“

„Регионални водовод се сусријеће са великим изазовима у обезбјеђивању великих количина вода. Студије су указала да су привредне активности у кориту ријеке „Мораче“ значајно утицале на пад издашности извора „Бољесестре“ и да на основу онога што је тренутно стање да у овој години дође до додатног пада и то би представљало највећи проблем у функционисању овог предузећа“, навела је она.

Премијер у техничком мандату Дритан Абазовић казао је да је Регионални водовод прије само пар година могао да испоручи преко 2.000 литара у секунди, а сада је то пало на 250 литара, са тенденцијом даљег пада.

Он је казао да је експлоатација шљунка један од значајних фактора за такво стање, а да њу не могу сузбити због компликованих законских процедура.

„Сцене апокалипсе су око КАП-а. Ако се питају гдје је материјал, ако то инспекцију интересује, ја ћу им рећи гдје је материјал. Материјал је ту иза КИПС-а. Тамо вам је сав материјал сада једне врло актуелне фирме… Да ли они за то имају папире нека други утврђују… Тамо ћете наћи корита многих црногорских ријека… Стовариште компаније Бемакс је тамо, то нема никакве везе са КИПС-ом да не би ко погрешно схватио. Тамо је пола Цијевне“, рекао је Абазовић.

Абазовић је апеловао на грађевински инспекцију „да ради нешто из своје надлежности“.

Он је казао да грађани треба да знају да могу остати без воде, због неколико фирми у Црној Гори који имају енормни приход и политичку заштиту претходних Влада.

Министар вањских послова Ранко Кривокапић казао је да овакво стање тражи ванредне мјере заштите водоизворишта.

„Ријеке ће бити ускоро веће благо од нафте. Ми морамо хитно донијети план читаве експропријације читаве земље која је везана за водоизвориште „Бољесестре“. Заштити то подручје оградом… Ради се о приоритетној обавези Владе“, поручио је Кривокапић.

Министар здравља Драгослав Шћекић је казао да се у ланцу послова са експлоатацијом шљунка остварују милијарде еура.

„Колико је држава од тога добила? Како се контролишу концесије и начин на који се врши експлоатације? Овдје неко мора да се хапси. Ово је насиље над државом“, рекао је Шћекић.

Министар без портфеља Зоран Миљанић казао је да се нашао неко ко треба да угрози туризам, односно да црногорско приморје остане без воде.

„Како то назвати осим мафијом. Овдје се поставља питање кад већ дуго не може да се ријеши проблем, је ли мафија јача од држава? Ако држава не може да ријеши проблем, а знамо сви да постоји, онда је мафија јача од државе. Мислим да је крајњи тренутак да ова Влада треба да уђе у обрачун са овом мафијом и да се заштите интереси грађана“, рекао је Миљанић.

Влада је на сједници усвојила Годишњи план рада за 2022. годину ,,Регионални водовод Црногорско приморје“, а Новаковић-Ђуровић је за наредну сједницу најавила мјере за заштиту водоизворишта.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest