Абе није једини политичар нападнут у Јапану, његов деда преживео атентат

Бивши премијер Јапана Шинзо Абе, који је преминуо након што је на њега пуцано док је држао предизборни говор у граду Нари, није једини јапански политичар који је нападнут, иако су такви инциденти ретки у послератној историји те земље. Атентат је извршен и на деду Шинза Абеа, који је такође био јапански премијер, али је он тај напад преживео.

Фото: Printscreen/youtube

Од 1960. године, у Јапану је забележен двоцифрен број напада на политичаре и јавне функционере, а највише их је било током деведесетих година. Мете напада били су премијери, министри, посланици, али и страни амбасадори. Као нападачи углавном се истичу припадници екстремистичких десничарских група и криминалци.

Деда по мајци Шинза Абеа и такође некадашњи премијер Јапана Нобусуке Киши нападнут је 1960. године ножем испред своје резиденције, а нападач је довођен у везу са десничарским групама. Мушкарац је шест пута убо Кишија у бутину, али је тадашњи премијер преживио јер му нису биле повређене главне артерије.

Исте године, лидера јапанске Социјалистичке партије Инејира Асануму, на политичком митингу на смрт је избо младић, такође препознат као екстремни десничар.

Десничарска група екстремиста, три године касније, запалила је кућу министра грађевине Кона Ичироа.

Мета напада нису били само домаћи политичари: амерички амбасадор је 1964. године тешко повређен испред амбасаде у нападу ножем. Нападач је био млади Јапанац.

Тадашњи премијер Мики Такео добио је 1975. године ударац у лице од члана десничарске групе док је чекао почетак сахране бившег премијера Сатоа Ејсакуа.

У првом од неколико напада на политичаре током 1990. године градоначелник Нагасакија Мотошима Хитоши тешко је повређен након што га је упуцао припадник десничарске групе.

Исте године, посланика Хамаду Коичија напао је металном шипком члан организоване криминалне групе.

Бивши министар рада и посланик Хјосуке Нива преминуо је 1990. од рана које је 12 дана пре смрти задобио у нападу ножем у Нагоји, који је извршио ментално поремећени мушкарац.

Потом је тадашњи градоначелник Нагасакија Хитоши Мотошима тешко рањен када је на њега пуцао један десничар.

Наоружани мушкарац 1992. године пуцао је на тадашњег потпредседника Либерално-демократске партије Шина Канемару, док је држао говор, али није повређен.

Још један покушај убиства догодио се 1994. године, када је десничарски екстремиста пуцао на тадашњег премијера Морохира Хосокаву, који није повређен.

На комесара Националне полицијске агенције, генерала Кунимацуа Такаија, испред куће у Токију, пуцао је 1995. године човек са белом маском и тешко га ранио.

Пакет-бомбе намењене гувернеру Токија Аошими Јукију експлодирале су исте године, при чему су две особе повређене.

Градоначелник малог града Митаке Јоширо Јанагава тешко је рањен када је нападнут код куће 1996. године, а полиција је сумњала да иза напада стоји организовани криминал.

Посланик Демократске партије Коки Иши преминуо је након што га је представник десничарске групе напао испред његове куће 2002. године.

Још један градоначелник Нагасакија – Ичо Итох, убијен је 2007. године када је на њега пуцао члан организоване криминалне групе. 

Последњи инцидент, пре напада на Абеа, забележен је 2006. године када су запаљени канцеларија и кућа бившег генералног секретара Либерално-демократске партије Коичија Ката.

Извор: ртс

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest