Беране: Представљен документ „Процјена ризика од катастрофа Црне Горе“

На округлом столу у Беранама данас је представљен документ „Процјена ризика од катастрофа Црне Горе“.

На поменутом документу су током претходне године, на иницијативу Директората за заштиту и спашавање МУП-а Црне Горе, а у сарадњи са ЕУ, радили експерти и чланови радне групе Црне Горе, те је овај документ продукт црногорских стручњака из разних обасти.

Фото: Mediabiro

Начелница Подручне јединице Беране Директората за заштиту и спашавање Министарства унутрашњих послова Црне Горе, Дениса Нурковић, казала је да је Европска комисија, односно Генерални директорат за цивилну заштиту и хуманитарне помоћи ЕК, пружио финансијску подршку за овај пројекат, те да је Директорат за заштиту и спашавање МУП-а организовало израду “Процјене ризика од катастрофа Црне Горе” по методологији ЕУ.

“За израду овог документа ангажована су 94 експерта из различитих област и институција у Црној Гори, почев од државних органа, академске заједнице, невладиног сектора итд. На тај начин подигнут је и ниво међусекторске сарадње по питању смањена ризика од катастрофа, и на то смо изразито поносни”, казала је Нурковић.

Навела је да је у овом документу детаљно анализирано девет појединачних ризика, као и четири мултиризика.

Фото: Mediabiro

“Обрадом ових девет ризика, сем идентификације, урађени су и сценарији за највјероватнији нежељени догађај и сценарио за догађај са најгорим могућим посљедицама, а укупно 51 сценарио за појединачне ризике, те осам сценарија за мултиризике”. Поред овога, урађено је и 47 мапа ризика за појединачне ризике, и шест мапа ризика за мултиризике”, појаснила је Нурковић.

Након презентовања овог документа у Бару и Подгорици, у Беранама је стављен акценат на ризик од поплава, из разлога што је тај ризик најчешћи када је ријеч о беранском подручју, истакла је начелница.

“Сем идентификације ризика, урадили смо и четири сценарија и то по два за дунавски и јадрански слив”, додала је Нурковић.

Нагласила је да документ “Процјене ризика од катастрофа Црне Горе” представља ризницу података, будући да је приликом израде овог документа, најприје створена база података прикупљањем докумената о дешавањима из претходних периода за све ризике који су обрађени.
“Да бисмо анализирали и процијенили докуметацију, битни су подаци о дешавањима у претходним перодима, па су овом приликом прикупљани подаци из претходних 20, 30 или 40 година”, казала је Нурковић.

Како је закључила, израдом овог документа је подигнут ниво међусекторске сарадње државних органа и институција.

“Наш сљедећи корак је израда процјене способности управљања ризицима од катастрофа Црне Горе, коју је одобрила Европска комисија”, поручила је Нурковић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest