Бесплатни прегледи младежа без претходно заказаног упута 19. маја

Еуромеланома је европска хуманитарна кампања превенције рака коже која има за циљ открити малигни тумор коже, тј. меланом у раној фази и тиме спасити нечији живот, организује бесплатне прегледе младежа без претходно заказаног упута 19. маја у здравственим установама широм Црне Горе.

“Поред тога на овај начин можемо да свима пружимо информације о превенцији, раној дијагностици и лијечењу рака коже. Кампања је започета у Белгији још 1999. године и проширила се на 33 земље коју бесплатно и добровољно води мрежа европских дерматолога. Годишња кампања подразумијева организовање бесплатних скрининг прегледа коже у државним и приватним дерматолошким амбулантама”, казала је др.сц.мед Ана Поповић специјалиста дерматовенерологије, национални координатор Еуромеланома кампање испред удружења дерматовенеролога Црне Горе.

Медијска кампања Еуромеланома 2022. и ове године усмјерена је на информисање јавности о неопходној адекватној заштити од УВ зрачења, како заштити од сунца, тако и заштити од вјештачких извора ултравиолетног зрачења, прије свега у соларијумима.

Соларијуми су веома штетни, они могу да изазову рак коже. Ту је много веће зрачење од природног зрачења и остављају трајна оштећење коже. Према резултатима студије, особе које су користиле соларијум до 35 године у већем су ризику добијања меланома и других немеланомских карцинома коже у проценту до 75. одсто.

“У ризичну групу спадају и особе које имају плаве очи, свијетао тен, плаву и риђу косу, особе које имају вишеструко соларно оштећење, који су изгорели на сунцу више пута, нарочито у дјетињству, старији од 50 година, лица која су трајно изложена сунцу из хобија или професије, особе које у породици имају некога ко је оболио од меланома. Када је ријеч о употреби соларијума, у Црној Гори је усвојен правилник о забрани употребе соларијума прије 18. године живота, а после 18. године је дозвољена употреба, уз информисани пристанак о свим ризицима које са собом носи употреба соларијума”, пише у саопштењу.

Овогодишња кампања посвећена меланому под слоганом “Не кривите године већ УВ зрачење” има за циљ да скрене пажњу да животне навике, занимање и прошлост утичу на ваш ризик за развој меланома. Кампању у Црној Гори организује Удружење дерматовенеролога Црне Горе у сарадњи са Европском академијом за дерматологију и венерологију и Европским удружењем за дерматолошку онкологију, а под покровитељством Министарства здравља Црне Горе.

У Црној Гори се још увијек меланом најчешће открије тек у узнапредованој фази када су изгледи за излијечење мањи, па су едукативне активности становништва од великог значаја. О превенцији меланома не треба размишљати само током љетњих мјесеци, већ се о кожи морамо бринути стално, у свим ситуацијама у којима је кожа изложена сунцу. Бројке нам о томе најбоље говоре. Око 3,5 милиона Европљана има дијагностикован рак коже сваке године, више од 100.000 случајева меланома се дијагностикује сваке године, а више од 22.000 Европљана сваке године умре од меланома.

Ово су поражавајући подаци јер указују на откривање меланома у касном стадијуму болести и показатељ су неопходности адекватније превенције и ране дијагнозе меланома.

Мадежи су сасвим уобичајена појава на кожи и готово их сви имају. Међутим, осим доброћудних мадежа на кожи се могу појавити и злоћудне промјене. Предност рака коже у поређењу с осталим туморима је управо могућност да се на вријеме уочи. Кампања Еуромеланома едукује заједницу о важности самопрегледа коже и откривања сумњивих промјена у најранијој фази, када је и могућност излијечења приближно 100%. Еуромеланома кампања је примарно намијењена онима који на свом тијелу уоче сумњиве промјене, али их игноришу.

Европски дан борбе против меланома обиљежиће се превентивним прегледима, без претходног заказивања од стране изабраног љекара 19. маја 2022. године. Дерматолози у јавном здравственом сектору у Црној Гори, уз подршку клинике, болница и домова здравља су препознали значај кампање и својим хуманитарним радом је подржали, а самим тим допринијели успјеху кампање. Нашем позиву су се одазвале и двије приватне здравствене клинике у Подгорици. Анкете које испуњавају пацијенти и љекари током кампање, након статистистичке обраде података из цијеле државе, шаљу се централи Еуромеланома организације у Брисел. Тиме ће бити евидентиран тачан број прегледа и број откривених меланома и других малигних тумора коже у односу на број прегледаних пацијената. Ово ће бити први пут да се резултати кампање из цијеле државе презентују Еуромеланома организацији и другим Европским удружењима дерматолога, а наша земља постаје респектибилан члан ових и сличних Европских асоцијација.

Списак установа у којима ће специјалисти дерматовенерологије 19.маја 2022. године добровољно организовати превентивне прегледе младежа без претходно заказаног упута од стране изабраног љекара

Дом здравља Будва у периоду од 14-16 сати ( др Марија Малишић)
Општа болница “Блажо Орландић” Бар у периоду од 9-13 сати (др Биљана Раичевић)
Здравствена станица Петровац у периоду од 9-12 сати (др Марија Малишић)
Општа болница “Данило И”Цетиње у периоду од 9-12 сати ( др Сања Поповић)
Општа болница Котор у периоду од 12-13 сати ( др Јелка Милић)
Општа болница Пљевља у периоду од 12-14 сати ( др Бранко Станић)
Општа боница Бијело Поље у периоду од 11-13 сати ( др Сенада Спахић)
Општа болница Никшић у периоду од 10-14 сати ( др сц.мед Ана Поповић)
Феникс медика Подгорица у периоду од 17-19 сати
А медиц клиника Подгорица у периоду од 19 -20 сати
Због великог интересовања грађана Клиника за дерматовенерологију КЦЦГ организовала је превентивне прегледе младежа 12, 19. и 26. маја 2022. године у амбуланти за дерматовенерологију у периоду од 11-15 сати.

Циљ ових прегледа је рано откривање рака коже, чија је појава све учесталија. Прегледи су бесплатни, једноставни, брзи и безболни, а обављаће их стручњаци из ове области. Позивамо грађане Црне Горе да се одазову у што већем броју јер је превенција и рано откривање рака коже пресудно за пацијенте.

Ову кампања и сличне пројекте који за сврху имају побољшање превенције, ране дијагнозе и лијечење меланома, увијек ће радо бити подржане обавијестили су нас из Министарства здравља Црне Горе јер су то активности које ће допринијети побољшању здравља становништва.

Извор: ЦдМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest