Бојовић: АСК жмури на Милове милионске сатове, а нову власт прогони за половна аута и безвриједне акције

Одбор за антикорупцију, као матични Одбор, казао је Бојовић, мора се темељно позабавити овим питањима. Мора се обезбиједити неселективно и непристрасно поступање, како Агенције за борбу против корупције, тако и других органа који се баве борбом против корупције, те једнака примјена закона за све

Агенција за антикропцију је веома „ревносна“, када су у питању противници старог режима, и ажурна, да објави све „пропусте“ министара, посланика и функционера владајуће коалиције. Ипак, чини се, „превиди“ прекршаје, али и основ за кривична дјела, код функционера ДПС и њених коалиционих партнера.

Као члан Одбора за антикорупцију веома ћу пажљиво пратити да ли ће АСК поступити по налогу Управног суда и покренути поступак у односу на Ђукановића, те тражити од дотичног изјашњење на који начин је набавио милионски вриједне сатове, казао је за ИН4С, посланик Демократског фронта, потпредсједник Демократске народне партије и замјеник предсједника Одбора за антикорупцију Драган Бојовић. 

„АСК је до сада, колико сам информисан, релативизовала налоге надлежне правосудне инстанце, тј. смишљан је начин како да се избјегне детаљније испитивање Ђукановићевог “покретног и непокретног” имовинског статуса“, казао нам је Бојовић и додао:

На прошлој сједници Одбора за антикорупцији инсистирао сам да се испита начин поступања АСК у односу на пресуде Управног суда, посебно када је ријеч о предметима који се односе на највише државне функционере бившег режима.

Такође сам инсистирао да се на следећу сједницу Одбора за антикорупцију позове директорица МАНСА г-ђа Вања Ћаловић Марковић која је, по пресуди надлежног суда, нелегално смијењена из Савјета АСК-а и по чијим жалбама и тужбама на рад Агенције је Управни суд и донио споменуте пресуде. Захтијеваћу да се ове двије тачке обавезно нађу на дневном реду прве наредне сједнице Одбора за антикорупцију.

По његовим ријечима, јавности је познато да АСК веома ригорозно и готово осветнички процесуира и санкционише функционере нове власти, углавном за багателне ствари: да ли је неко пријавио неколико метара квадратих више или мање породичне куће, да ли је пријавио готово безвриједне акције неког предузећа стечене кроз масовну ваучерску приватизацију, да ли је заборавио да одјави неки полован ауто који је одавно завршио у старом гвожђу, и сл.

Према Методологији, наглашава он, за контролу имовинских картона јавних функционера коју је развила Регионална Антикорупцијска Иницијатива – РАИ, није дјелотворно водити поступке у односу на ситне грешке учињене приликом пријаве имовине јавног функционера већ се изричито тврди да пажњу треба усмјерити на крупне ствари. “Де минимис нон цурат праетор” (“претор се на бави ситницама”), каже стари принцип римског права.

„Претпоставимо, међутим, занемарујући ове правне препоруке, да је АСК толико професионална и ревносна да уочава и санкционише и најмању ситницу при надзирању имовине јавних функционера“, наводи Бојовић, који је и сам „мета“ ове Агенције и подсјећа:

Како онда може да не уочи милионске вриједне сатове предсједника државе, које је видјела цјелокупна јавност, или више његових “хацијенди” изграђених у Кочанима, или пентхаус у Дубајиу, или Форбсову листу најбогатијих на којој се Ђукановић одавно „побједнички пласирао“ међу првих двадесет? Како то да за АСК није важна имовина највиших функционера бившег режима, чије једно егзотично путовања или један сат вриједе много пута више него цјелокупна имовина већине функционера нове власти?

Одбор за антикорупцију, као матични Одбор, казао је Бојовић, мора се темељно позабавити овим питањима. Мора се обезбиједити неселективно и непристрасно поступање, како Агенције за борбу против корупције, тако и других органа који се баве борбом против корупције, те једнака примјена закона за све. Црна Гора је одавно на међународним адресама означена као земља ендемске корупције и стога је бескомпромисна борба против корупције услов било којег даљег развоја. Демократски фронт сматра да се са започињањем те борбе већ увелико касни, те да се морају што прије демонтирати сви остаци и механизми бившег режима који су кочница ефикасном суочавању са корупцијом и организованим криминалом.

Извор: ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest