Бошњак: Напад на љекаре у вршењу функције прописати као кривично дјело

„Такође користим прилику да најавим да ћу предложити Женском клубу да реагујемо на Кривичник законик у дијелу гдје би за педофиле повратнике и вишеструке силоватеље прописали хемијску кастрацију, јер тај институт постоји у многим напредним европским државама а у окружењу га има Сјеверна Македонија. Сматрам да је ово нешто што је и нама неопходно, јер нажалост имамо учесталост ових кривичних дјела.“

Бранка Бошњак, потпредсједница републичког парламента, поднијела је амандман на Кривични законик чије су измјене у процедури, сматрајући да треба искористити прилику и прописати као кривично дјело напад на љекаре у вршењу љекарске функције или у вези са вршењем љекарске функције јер, како оцјењује, у последње вријеме имамо велик број оваквих напада, што је недопустиво.

„Убијеђена сам да ће ове измјене дестимулисати потенцијалне починиоце јер, као друштво, не смијемо дозволити да се они који воде рачуна о здрављу наше нације осјећају незаштићено. Ем што држава не цијени довољно њихов рад, који је посебно дошао до изражаја у овој пандемији КОВИД-19, па их држи у незавидном материјалном положају са платама које представљају увреду и понижење, ем што свако са улице може готово несметано дићи руку на љекаре ако процијени најчешће из свог незнања, да није пружена адекватна услуга.“.

Стога, каже Бошњак, очекује да сви посланици подрже ове амандмане и покажу да воде рачуна о овој хуманој професији и статус оних који су се опредијелили за њу.

„Очекујем ускоро да ће и мој закон о Зарадама у јавном сектору а који се тиче статуса и коефицијента за обрачун зарада љекарима доћи на дневни ред матичног и заинтересованих одбора. Такође користим прилику да најавим да ћу предложити Женском клубу да реагујемо на Кривичник законик у дијелу гдје би за педофиле повратнике и вишеструке силоватеље прописали хемијску кастрацију, јер тај институт постоји у многим напредним европским државама а у окружењу га има Сјеверна Македонија. Сматрам да је ово нешто што је и нама неопходно, јер нажалост имамо учесталост ових кривичних дјела.“, истакла је, и приложила текст амандмана на Кривични законик чије су измјене у процедури.

СКУПШТИНА ЦРНА ГОРА
ПРЕДСЈЕДНИК АЛЕКСА БЕЧИЋ

На основу члана 148 Пословника Скупштине Црне Горе на Предлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе, подносим сљедећи амандман:

Амандман

Прије члана 1 додају се три нова члана који гласе:

„Члан 1
У Кривичном законику Црне Горе („Службени лист РЦГ“, бр. 70/03 и 47/06 и „Службени лист ЦГ“, бр. 40/08, 25/10, 32/11, 40/13, 14/15, 42/15, 44/17, 49/18 и 3/20) у члану 144 став 1 послије тачке 8 додаје се нова тачка која гласи:
9) ко лиши живота љекара при пружању љекарске помоћи или у вези са пружањем љекарске помоћи.

Члан 2
У члану 151 послије става 5 додаје се нови став који гласи:
„Ко дјело из ст. 1 до 3 овог члана учини према љекару при пружању љекарске помоћи или у вези са пружањем љекарске помоћи, казниће се за дјело из става 1 затвором од једне до осам година, за дјело из става 2 затвором од двије до дванаест година, а за дјело из става 3 затвором од пет до петнаест година.

Члан 3
Послије члана 152 додаје се нови члан који гласи:

Напад на љекара при пружању љекарске помоћи

Члан 152а
Ко нападне или пријети да ће напасти љекара при пружању љекарске помоћи или у вези са пружањем љекарске помоћи, казниће се затвором до три године.
Ако је при извршењу дјела из става 1 овог члана љекару нанесена лака тјелесна повреда или је пријећено употребом оружја, учинилац ће се казнити затвором од три мјесеца до пет година.
Ако је дјело из става 1 овог члана извршено у групи или на организован начин, учинилац ће се казнити затвором од шест мјесеци до пет година.
За покушај дјела из ст. 1, 2 и 3 овог члана учинилац ће се казнити затвором од шест мјесеци до једне године.”

О б р а з л о ж е њ е

Здравствена дјелатност је дјелатност којом се обезбјеђује здравствена заштита грађана која обухвата спровођење мјера и активности здравствене заштите које се, у складу са здравственом доктрином и уз употребу здравствених технологија, користе за очување и унапређење здравља људи, а коју обавља здравствена служба.

Имајући у виду учестале нападе на љекаре, оправдана је њихова појачана кривичноправна заштита у току пружања љекарске помоћи или у вези са пружањем љекарске помоћи. Нападом на љекара при пружању љекарске помоћи починилац кривичног дјела, поред здравља љекара, угрожава здравље пацијената и континуитет пружања здравствене заштите у здравственој установи.

Увођењем новог кривичног дјела у КЗ – Напад на љекара при пружању љекарске помоћи, односно допуна постојећих кривичних дјела Тешко убиство и Тешка тјелесна повреда, гдје би се кривична дјела почињена према љекару у тренутку пружања здравствене заштите предвидјела као квалификовани облик кривичног дјела, остварила би се заштитна функција кривичног права прије свега кроз генералну превенцију одвраћањем потенцијалних починилаца од оваквих напада али и строжијим кажњавањем које одговара прузрокованој друштвеној опасности.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest