Божовић: За Црну Гору је небитно мишљење Приштине о „Отвореном Балкану“

Најава црногорског премијера Дритана Абазовића да ће као гост присуствовати следећем самиту иницијативе „Отворени Балкан“ на Охриду изазвала је оштре реакције приштинских званичника. За Црну Гору је небитно мишљење привремених косовских власти, јер то није држава него јужна српска покрајина, каже за Спутњик Јелена Божовић из Демократског фронта

Јелена Божовић

Премијер Црне Горе Дритан Абазовић и председница привремених косовских* институција Вјоса Османи ушли су, током недавно одржаног Самита демократије Југоисточне Европе, у отворени сукоб око намере Абазовића да присуствује предстојећем састанку држава Отворени Балкан, који би 7-8. јуна требало да се одржи у Северној Македонији.

Могу ли различита гледишта ову иницијативу да доведу до захлађења односа Црне Горе и Приштине?

Јелена Божовић, посланица ДФ у Скупштини Црне Горе, каже да најважнији регионални чиниоци подржавају Отворени Балкан (Албанија, Србија и Северна Македонија) и додаје да у том контексту није добро да Црна Гора остане изолована из ове важне иницијативе.

„Привремена приштинска администрација и бивши режим у Подгорици су стара антисрпска коалиција, која у свему види опасност од стране Србије. То су те екстремне групације које дестабилизују читав регион. Али, видимо да су кроз ту иницијативу заједнички језик нашли премијер Албаније Еди Рама, дакле и Албанија и Србија, па што не би и Црна Гора“, пита се она.

Небитно је мишљење Приштине

Божовићева додаје да је премијер Абазовић показао је интересовање за „Отворени Балкан“, као и већина позиције и опозиције у Црној Гори па према томе Подгорица треба тиме да се води, а не мишљењима из Приштине.

– Добро је што ће Абазовић присуствовати том самиту у Македонији, и очигледно је да је ‘Отворени Балкан’ добар пут ка Европској унији, и добар начин да покажемо како ми, земље на Балкану, можемо да успоставимо добру сарадњу. Што се тиче привремених косовских власти, није битно шта оне саопштавају, јер то није држава која постоји независно до Србије, него је у питању јужна српска покрајина. Тако да мислим да ти односи са Приштином уопште нису значајни за Црну Гору – верује Божовићева.

Отворени Балкан пут ка ЕУ

Према ријечима посланице ДФ-а, битно је да Абазовић истраје на томе да Црна Гора не остане ван иницијативе „Отворени Балкан“, док Косово као јужна српска покрајина у овом тренутку нису неко ко је одлучујући фактор за њих по овом питању.

– Када говоримо о Албанцима и њиховим интересима, мислим да им је много важније шта каже Еди Рама а подсећам да је Албанија део ‘Отвореног Балкана“, него шта мисли привремена администрација у Приштини – сматра она.

Саговорница Спутњика из Црне Горе каже да се албанска мањина у Црној Гори није до сада оглашавала у негативном контексту по питању „Отвореног Балкана“.

– Једини проблем Абазовићу, ако буде одлучио да се Црна Гора придружи ‘Отвореном Балкану’, може да прави бивши режим у Црној Гори, односно ДПС, који подржава привремену приштинску администрацију – сматра она.

Проблем прави стари режим

Божовићева дотле истиче да је иницијатива Отворени Балкан већ показала важност сарадње у региону.

– Демократски фронт подржава иницијативу ‘Отворени Балкан’ јер грађани Црне Горе од те иницијативе могу да имају само користи што се и показало у претходном периоду када је Србија била добар партнер Црној Гори када је било у питању и несташица енергента и хране, јер Србија није окренула леђа Црној Гори – напомиње посланица ДФ-а.

Спутњик

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest