Цијене нафте стабилне изнад 109 долара

Oil Pump on California Prairie. Scenic Industrial Sunset. Oil Industry Theme with Pumping Unit.

Цијена барела на лондонском тржишту након поднева је била у плусу благих десет центи у односу на претходно затварање и износила је 109,43 долара, преноси СЕЕбиз

Фото: Pixabay

Цијене нафте стабилизовале су се у петак у нервозној трговини на међународним тржиштима изнад нивоа од 109 долара, подстакнуте забринутошћу за снабдијевање у случају обуставе руског извоза.

Цијена барела на лондонском тржишту након поднева је била у плусу благих десет центи у односу на претходно затварање и износила је 109,43 долара, преноси СЕЕбиз.

На америчком тржишту барелом се трговало по 23 цента вишој цијени, од 106,25 долара.

Тржишта је умирило обећање Русије да ће испунити уговорне обавезе о испоруци нафте, па су трговци закључили да су страховања од поремећаја у испорукама била претјерана.

На почетку седмице цијене су снажно порасле, подстакнуте страховањима од поремећаја руског извоза због санкција које су многе земље увеле након руског напада на Украјину. Сједињене Америчке Државе (САД) су средином седмице увеле ембарго на руску нафту, али им се европске земље нијесу придружиле.

Вашингтон је у потрази за замјеном за руску нафту почео преговоре с Венецуелом, спреман да укине дио санкција, а интензивирани су и преговори с Ираном о оживљавању нуклеарног споразума из 2015. Њихов успјех могао би резултирати укидањем санкција на иранску нафту.

У обзир треба узети и високу економску цијену, јер би скупо гориво ограничило потражњу и привремено закочило економски раст.

Споразум с Ираном још није потписан и високи европски дипломата рекао је да су разговори „паузирани“.

Неки произвођачи у Организацији земаља-извозница нафте (ОПЕК), укључујући Анголу и Нигерију, не успијевају да достигну договорене производне квоте, што групи отежава надокнаду изгубљених руских барела.

Забринутост за снабдијевање ублажио је на крају руски произвођач Сургутнефтегаз, који је купцима у Кини, највећем свјетском увознику нафте, омогућио да нафту преузму без документарног акредитива (ЛЦ) како би заобишли западне санкције, рекла су упућени извори.

Русија се такмии са Саудијском Арабијом за позицију највећег свјетског извозника сирове нафте и нафтних деривата заједно, с извозом од око седам милиона барела дневно, односно седам одсто глобалне понуде.

Мало је вјероватно да ће у блиској будућности празнине у снабдијевању бити попуњене додатном производњом чланица ОПЕК-а и његових савезника, будући да је Русија дио те групације, упозорио је Вивек Дхар из Commonwealth Banka.

ОПЕК је одвојено објавио да је барел корпе нафте његових чланица у четвртак коштала 117,23 долара, што значи да је појефтинио чак 11,23 долара у односу на претходни дан трговања.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest